Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOKĄD, CZŁOWIEKU?

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1984
 • Premiera:
  1986. 09. 10
 • Barwny, 61 min

Trzeci, po "Kołowatym" i "Wakacjach z Madonną", film Jerzego Kołodziejczyka, kryminał z wyraźnym zacięciem psychologicznym. Osią akcji jest prokuratorskie śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci inżyniera Szymańskiego, który wypadł z pociągu. Nie wiadomo, czy było to zabójstwo, wypadek czy też samobójstwo. Przesłuchiwane osoby, związane kiedyś z denatem, odrzucają tę ostatnią ewentualność. Z ich zeznań, opinii i wspomnień wyłania się obraz człowieka szczęśliwego, odnoszącego sukcesy zawodowe. Mimo że rozwiedziony, utrzymywał nadal dobre kontakty z synami, ale prawdopodobnie przeżył ostatnio jakiś zawód miłosny. Czy to było bezpośrednią przyczyną śmierci? A może za pozornymi sukcesami i zadowoleniem z życia kryło się poczucie niespełnienia, braku sensu i chęci do dalszej egzystencji?
Na tle losów Szymańskiego reżyser rozwija drugi wątek - prokuratora Kalety prowadzącego ostatnią przed emeryturą sprawę. Również jego portret psychologiczny powstaje stopniowo: każda sekwencja, każda minuta akcji dorzuca informacje do opisu jego sylwetki. Kaleta czuje się zmęczony życiem, a jeszcze bardziej gorzką świadomością powikłań ludzkich losów, które przyszło mu roztrząsać przez lata. W swej wędrówce tropami inżyniera Szymańskiego stary prokurator jak gdyby odkrywa siebie, głębiej i częściej analizuje własne życie. Pewnego dnia jego ciało zostaje znalezione na torach, dokładnie tak jak ciało Szymańskiego. Czy było to samobójstwo czy wypadek przy pracy? [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CO CHCESZ ZROZUMIEĆ, CZŁOWIEKU?
Powieść
AutorMarian Bielicki
2017.02.11 05:42:17
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor