WIOSNA PANIE SIERŻANCIE
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1974
- Premiera:1974. 06. 28
- Gatunek:Komedia, Film obyczajowy
- Barwny, 2793 m, 98 min
Lokacje: Nieszawa, Ciechocinek.
Po sukcesie filmu "Ewa chce spać" Tadeusz Chmielewski zamierzał nakręcić kolejną komedię o podobnym charakterze. Napisał scenariusz o sierżancie MO dzierżącym władzę w prowincjonalnym miasteczku, dobrał nawet obsadę (w filmie tym miała wystąpić m.in. Elżbieta Czyżewska, wówczas nikomu jeszcze nieznana studentka III roku PWST), znalazł doskonałe plenery w Szydłowcu i ...nakręcił zupełnie inny film. Dopiero po piętnastu latach wrócił do owej historii. Trochę zmienił scenariusz, a bohatera uczynił bardziej sympatycznym i ludzkim.
Akcja filmu rozgrywa się w Trzebiatowie, malutkim miasteczku nad Wisłą, z którego młodzi ludzie uciekają w poszukiwaniu pracy i lepszego życia do wielkich miast. Mieszkańcy w podnieceniu oczekują na powrót z pisemnego egzaminu maturalnego ich ukochanego sierżanta MO, Władysława Lichniaka. Aby miał jak najlepsze warunki do nauki w miasteczku obowiązuje cisza, a także zakaz picia w gospodzie - jeden kieliszek wódki do ciepłego dania i to wszystko. Prowadzący Izbę Wytrzeźwień stary Wyderko nie może liczyć teraz na żadnego klienta. Zaczyna więc pędzić bimber. Ale sierżant niszczy całą produkcję i poleca mu zająć się uczciwą pracą, np. zbieraniem stonki ziemniaczanej. Dzielny milicjant nie ma jednak spokoju - niejaka Michnikowa, miejscowa położna wdaje się w awanturę z Helą, urzędniczką poczty. Chodzi o syna Michnikowej, Szczygła, który kocha się w Heli i razem z nią chce wyjechać z miasteczka. Po bójce z niedoszłą teściową, Hela zaczyna się interesować sierżantem Lichniakiem, który co prawda młody już nie jest, ale za to samotny i stateczny. Milicjant nie pozostaje obojętny. Kolejnych kłopotów miejscowemu stróżowi prawa dostarcza malarz - przybłęda. Okazuje się jednak przydatny w czasie remontu komisariatu. Tymczasem Szczygieł ofiarowuje Heli dwa bilety do Nowej Huty. W czasie gdy sierżant zdaje ustną maturę przed specjalnie do miasteczka przybyłą komisją przez okno dostrzega Szczygła i Helę odchodzących z walizkami. Wybiega za nimi, ale prom odbija już od brzegu.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Ewolucje kaskaderskiedubler Marioli Kukuły; nie występuje w napisach
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskastarszy sierżant Władysław Lichniak, komendant posterunku w TrzebiatowieHelaWyderkoBrożyna, podwładny Lichniakaprzewodniczący Rady Narodowej w Trzebiatowiemalarz Gienek"Szczygieł"przewoźnik Wiktorkapitan MOIgnacy Tumanek, śpiewak ludowy; rola dubbingowana przez Konrada Morawskiegoporucznik MOKazakow, rosyjski żołnierzstolarz Leon Marchelczykurzędnik Rady Narodowej w TrzebiatowieksiądzAdamiak, przewodniczący ZMPMichnikowa, matka "Szczygła"Pasturczykkolejarz; nie występuje w napisachstrażak na wieży; nie występuje w napisachStefan, przyjaciel Lichniaka wyjeżdżający z Trzebiatowa; nie występuje w napisachmieszkaniec Trzebiatowa; nie występuje w napisachmieszkaniec Trzebiatowa; nie występuje w napisachdziewczyna na rowerze; nie występuje w napisachdyrygent orkiestry; nie występuje w napisachurzędnik Miejskiej Rady Narodowej w Trzebiatowie; nie występuje w napisachAdamiakowa; nie występuje w napisachcywil; nie występuje w napisachmieszkaniec Trzebiatowa; nie występuje w napisachAntoni Gąsiorek; nie występuje w napisachKozłowski, członek komisji egzaminacyjnej; nie występuje w napisachkierowca autobusu; nie występuje w napisachczłonek komisji egzaminacyjnej; nie występuje w napisach
- Obsada dubbinguIgnacy Tumanek, śpiewak ludowy; rola Witolda Dederki; nie występuje w napisach