Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W POWSTAŃCZEJ ROGATYWCE I NIEMIECKIM MUNDURZE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 28 min

W Zbąszyniu, małym mieście leżącym na zachodnim krańcu Wielkopolski, zachowało się zrządzeniem losu archiwum pracowni niemieckiego fotografa Konstanta Sikorskiego, składające się z blisko tysiąca szklanych negatywów z początku XX wieku. Zbiór trafił w ręce innego zbąszyńskiego fotografa, Polaka, Kazimierza Olejniczaka, który potrafił docenić ich dokumentalną wartość. Pięćdziesiąt negatywów utrwaliło obrazy uczestników walk lat 1918 - 1919, i to z obu stron frontu. Dzięki staraniom Wojciecha Olejniczaka zbiór szklanych negatywów z okresu Powstania Wielkopolskiego, ocalony przez jego ojca zamienił się w wielkoformatowe fotografie, które zostały wyeksponowane na wystawach w Poznaniu, Zbąszyniu, Kórniku, Opalenicy. Dokument zapisuje także to, co przechowały w swojej pamięci dzieci powstańców ze Zbąszynia, Łomnicy i Dąbrówki Wielkopolskiej, dziś 80 latkowie. Kłopoty z tożsamością narodową i trudne wybory wojennego pogranicza. Zbąszyń był strategicznie ważnym węzłem komunikacyjnym, który powstańcy próbowali opanować dwukrotnie. Bez skutku. Mimo to, dzięki traktatowi wersalskiemu, Zbąszyń znalazł się po stronie polskiej. Ale już oddalona o kilka kilometrów Dąbrówka Wielkopolska, pozostała po stronie niemieckiej. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 04:31:09
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.