Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRZYŻ WALECZNYCH

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1958
  • Premiera:
    1959. 03. 27
  • Gatunek:
    Film wojenny
  • Czarno-biały, 2300 m, 84 min

Debiutancki film Kazimierza Kutza, złożony z trzech nowel: "Krzyż", "Pies" i "Wdowa". Wszystkie są adaptacjami opowiadań Józefa Hena. Ich akcja toczy się w czasie II wojny światowej ("Krzyż", "Pies") i tuż po niej ("Wdowa"). W każdej ujawnia się talent realizatorski reżysera i jego skłonność do poruszania spraw istotnych w sposób niekonwencjonalny i prowokujący do dyskusji. Oglądany po latach "Krzyż Walecznych" wydaje się przede wszystkim aktem przekory wobec "romantyczno - inteligenckiej" maniery opowiadania o wojnie. Celowała w niej zwłaszcza "szkoła polska", na czele z Andrzejem Wajdą. Kutz jako pierwszy wprowadził na ekran bohatera z dołów społecznych. Wojna z jego punktu widzenia nie ma w sobie nic patetycznego, a powinności żołnierskie nie podlegają historyczno-literackim obciążeniom. Od strony formalnej debiut Kutza cechuje inscenizacyjna skromność i "kondensacja ekspresji", co nierzadko skutkuje niezwykle silnym efektem dramatycznym. Krytyka wysoko oceniła pracę operatora Jerzego Wójcika i kompozytora Andrzeja Markowskiego. W "Krzyżu Walecznych" próżno szukać zbędnego ujęcia czy "zgrzytów" między muzyką i obrazem. Doceniono też odwagę i umiejętności debiutującego Kutza. Mimo że film "nowelowy" uchodzi za niezwykle trudny do nakręcenia, młody reżyser nie tylko zrealizował go "lekką ręką", ale też zyskał sobie miano twórcy "kina intelektualnego", zmuszającego widza do myślenia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1959
    Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego

KRZYŻ

  • Nowela

Bohaterem noweli "Krzyż" jest Franek Socha - wiejski fajtłapa i poczciwina. Wojna wyzwala w nim jednak cechy, o które sam siebie nie podejrzewał. Wykazuje się bohaterstwem, zostaje odznaczony Krzyżem Walecznych. Ma nadzieję, że po powrocie do rodzinnej wsi odzyska uznanie w oczach rodziny i znajomych. W swej naiwności "ogranicza" wojnę tylko do działań frontowych. Po powrocie do domu przeżywa szok. Okazuje się, że z jego wsi zostały tylko zgliszcza.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KRZYŻ WALECZNYCH
Opowiadanie
AutorJózef Hen
W czołówce nie ma informacji o pierwowzorze literackim scenariusza.

PIES

  • Nowela
  • Lokacje: Katowice - Szopienice (ul. Kościuszki, Park Kościuszki, ul. Poniatowskiego).

Nowela druga to studium duchowej patologii spowodowanej przez wojnę. Do oddziału polskich żołnierzy przyplątuje się bezpański pies. Wkrótce jednak wychodzi na jaw, że zwierzę zostało wyszkolone przez esesmanów do pilnowania jeńców w Oświęcimiu. Polacy postanawiają wyładować na nim swą nienawiść do hitleryzmu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KŁOPOT Z PSEM
Opowiadanie
AutorJózef Hen
W czołówce nie ma informacji o pierwowzorze literackim scenariusza.

WDOWA

  • Nowela
  • plenery: Lubomierz

Kończąca tryptyk nowela "Wdowa" jest dłuższa od swoich poprzedniczek. Różni się też emocjonalną tonacją. Dominuje w niej humor i łagodna satyra. Wojna już się skończyła. W małym miasteczku na Ziemiach Zachodnich ludzie z wolna przyzwyczajają się do nowych czasów. "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, towarzyszu sekretarzu" - wita były kapelan byłego oficera. "Dzień dobry obywatelu proboszczu" - pada odpowiedź. Niebawem do osady przybywa wdowa po bohaterze wojennym. Miejscowi, w większości dawni podkomendni męża, traktują ją niemal jak obiekt kultu. Mało kto dostrzega, że przybyszka jest wciąż młodą i bardzo atrakcyjną kobietą, która żałobę ma już raczej za sobą. W przeciwieństwie do otoczenia, myślami coraz chętniej wybiega w przyszłość. Tym bardziej że zakochuje się z wzajemnością w pewnym młodzieńcu. Pogodny klimat "Wdowy" nie przeszkodził jednak Kutzowi postawić fundamentalnych pytań o miejsce, które powinna zajmować w powojennym życiu pamięć okupacyjnych dramatach i ich bohaterach. Cały zaś tryptyk pokazał, że reżyser równie dobrze czuje się w tragedii, jak i w komedii.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WDOWA PO JOCZYSIE
Opowiadanie
AutorJózef Hen
W czołówce nie ma informacji o pierwowzorze literackim scenariusza.
2024.06.08 00:33:10
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.