Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MNIEJSZY SZUKA DUŻEGO

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1975
  • Premiera:
    1976. 02. 10
  • Gatunek:
    Komedia, Film dla dzieci (młodzieży)
  • Barwny, 2603 m, 87 min

    Lokacje: Warszawa.

"Nie ma dziecka, które nigdy nie pragnęło zajrzeć do środka zegarka czy mówiącej lalki, dowiedzieć się, jak i dlaczego. Nie ma dziecka, które nie chciałoby tworzyć i kierować jakąś rzeczywistością. To właśnie rozumiał Konrad Nałęcki, robiąc swój film. Adresat został potraktowany poważnie, jako partner intelektualnej zabawy w tworzenie. Jednak bez przesadnej powagi; bohaterowie pozostają zwyczajnymi dziećmi, nie zamieniono ich w rozumiejących wszystko jajogłowych" - pisał po premierze "Mniejszy szuka Dużego" jeden z krytyków. Reżyser popularnych "Czterech pancernych i psa" poważył się bowiem na rzecz dość niezwykłą. Na podstawie powieści Wiktora Woroszylskiego zrealizował film w filmie dla najmłodszych. Oprócz fabuły pokazał proces jej powstawania, starając się zrobić to tak, by nie zniechęcić młodocianego widza, nie mającego przecież pojęcia ani o autotematyzmie, ani o jego ekranowych wcieleniach, takich jak "Wszystko na sprzedaż", czy "Osiem i pół". Eksperyment Nałęckiego przyjęto różnie. Obok głosów aprobaty nie brakowało złośliwych docinków, informujących, ilu to widzów wyszło z sali przed końcem projekcji.

Wielka hala wytwórni filmowej. Powstają tu równocześnie różne utwory - współczesne i historyczne. Mieszają się kostiumy i epoki. W ogólnym rozgardiaszu przystępuje do zdjęć także ekipa pod kierownictwem Pana Reżysera. Będzie to historia Mniejszego, jego starszego brata, zwanego Dużym oraz Filomeny, jego sympatii. Uczestnikiem zdarzeń będzie też zaprzyjaźniony z chłopcami Klops, ogromny bernardyn. Akcja nakręcanego filmu zaczyna się w chwili, gdy Duży w wyniku niepowodzeń w szkole ucieka z domu. Zrozpaczeni rodzice bezskutecznie poszukują go u kolegów, na dworcach, w różnych punktach miasta. Wreszcie do akcji rusza Mniejszy, który pod wpływem opowieści rycerskich Tatusia sam siebie pasował na rycerza i niejednokrotnie zwyciężał podwórkowych łobuziaków, stając w obronie ciemiężonych dziewczynek. Nawiązuje on kontakt z Filomeną. Wspólnie układają plan działania. Kolega Dużego, zwany Trąbką, sprawia wrażenie wtajemniczonego w spisek. Mniejszy zdobywa od niego informacje i dzięki temu udaje mu się trafić na trop brata.
Z pomocą przychodzi również przyjaciel rodziców, Pan Markuszewski, występujący w stroju czarodzieja człowiek teatru. Wyrusza on wraz z dziećmi na poszukiwania. Trop wiedzie ich na poddasze domu Romka-Mercedesa, gdzie odnajdują Dużego wraz z towarzyszącym mu w ucieczce Mietkiem. Pod na-porem argumentów Duży przyznaje, że obrana prze-zeń forma protestu nie była najmądrzejsza. Ku radości rodziców obaj chłopcy powrócą do domu.
Opowieść dobiegła końca, a wraz z nią realizacja filmu. Po ostatnim klapsie młodzi aktorzy opuszczają bramę wytwórni żegnani serdecznie przez Pana Reżysera.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MNIEJSZY SZUKA DUŻEGO
Powieść
AutorWiktor Woroszylski
2024.03.01 02:06:03
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.