Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIASTECZKO

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1958
 • Premiera:
  1960. 03. 17
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Czarno-biały, 2253 m, 75 min

  Lokacje: Sieradz (Rynek, kościół p.w Wszystkich Świętych, ul. Kolegiacka, dzielnica Praga).

Studium obyczajowe prowincjonalnego miasteczka, przedstawionego w dniu odpustu, umożliwiającego ukazanie galerii różnorodnych typów. Odpust w małym miasteczku. Galeria postaci, kalejdoskop zdarzeń. Trwa walka o mieszkanie po zmarłej nauczycielce, wędrowny fotograf zaleca się do wdowy, patrol łapie żołnierza bez przepustki, który chciał się zabawić z dziewczyną, strażacy urządzają wystawną pijatykę, odpustowi przekupnie robią świetne interesy, w rodzinie dorobkiewiczów trwa wesele. Siostra panny młodej, Zośka, nie może jednak znieść kołtuńskiej atmosfery rodziny, środowiska; buntuje się i ucieka ze swym chłopcem do wielkiego miasta. Film miał pierwotnie zakończenie sugerujące, że wyrwanie się z tego kręgu jest niemożliwe - samochód, którym młodzi uciekają, psuje się i koń ciągnie go z powrotem do miasteczka.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ODPUST
Opowiadanie
AutorJan Dobraczyński
2022.03.26 00:21:03
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency