LALKA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1968
- Premiera:1968. 11. 07
- Gatunek:Film kostiumowy, Film obyczajowy
- Barwny, 4360 m, 151 min
Lokacje: Wrocław (m.in. hotel "Monopol", ul. Skarbowców, Dworzec Świebodzki), Jedlina Zdrój (stacja kolejowa), Radziejowice (okolice dworku w parku przypałacowym).
Adaptacja powieści Bolesława Prusa. Historia zamożnego kupca warszawskiego Stanisława Wokulskiego i jego miłości do pięknej, lecz zubożałej arystokratki Izabeli Łęckiej. Temu niszczącemu uczuciu Wokulski podporządkowuje swoje interesy, wchodzi w niekorzystne dla siebie układy z rodzinami arystokratycznymi, chcąc w pośredni sposób pomóc ukochanej. Lekceważy uwagi i rady swego przyjaciela i współpracownika Ignacego Rzeckiego, daje się zwodzić Izabeli flirtującej po cichu z przystojnym kuzynem Starskim.
Premiera "Lalki" w 1968 r. była wielkim wydarzeniem artystycznym. Zrealizowane z dużym rozmachem, ogromną dbałością o szczegóły, choć z konieczności okrojone o kilka wątków, dzieło Wojciecha Hasa nie jest jednak romansem salonowym, jak by można wnosić z krótkiego streszczenia i jak oczekiwała tego, być może, część widzów. Jest przede wszystkim historią kariery człowieka, który wydobywa się z dołów społecznych i który, blisko kresu swej wspinaczki, napotyka przeszkodę nie do pokonania - bariery konwenansu, snobizmu i przesądów. Ale podczas gdy u Prusa główny akcent pada na dramat nieprzeciętnie utalentowanej, ambitnej jednostki walczącej o realizację własnej osobowości, talentów i potencjalnych możliwości, to w filmie Hasa Wokulski, mimo podkreślonych atrybutów siły i energii, jawi się przede wszystkim jako romantyczny marzyciel goniący za chimerami. Izabela jest właśnie jedną z takich chimer. Ta nie spełniona miłość stanie się dla Wokulskiego tylko katalizatorem konfliktu, który istniał już wcześniej i który prawdopodobnie istniałby nadal, nawet po wejściu bohatera na niedosiężne salony: konfliktu Wokulskiego ze światem, ze swoim stanem społecznym, powołaniem, temperamentem, sytuacją historyczną kraju. Pogłębi też jego już wcześniej silne poczucie wyobcowania. "Lalka", piękna, chwilami bardzo malarska, oddaje wiernie klimat epoki, jej rodzajowość, typy ludzkie, specyficzny koloryt i wdzięk. Duża w tym zasługa Hasowskiej fascynacji kulturą secesyjną, "staroświeckością" fin de siecle'u.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Kierownictwo laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowaw napisach inicjał imienia: M.
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorskaw napisach nazwisko: Kazimierski
- Fryzury
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaIzabela ŁęckaStanisław WokulskiIgnacy Rzeckiprezesowa ZasławskaKrzeszowskiKazimiera WąsowskaksiążęTomasz Łęcki, ojciec IzabeliSzlangbaum, ojciec HenrykaKrzeszowskaKazimierz StarskiJulian OchockiMichał Szuman, przyjaciel Wokulskiegohrabina Joanna Karolowa, siostra Łęckiegoprostytutka MagdalenkaFlorentyna, kuzynka ŁęckiejJan Machalski, przyjaciel Rzeckiego pracujący w winiarni Hopferalokaj KrzeszowskiegoSzprotrajfurka, "opiekunka" Magdalenkireporter w sklepie WokulskiegoMraczewski, subiekt w sklepie Wokulskiegoadwokat Krzeszowskiej podczas licytacjimecenas księciaLisiecki, subiekt w sklepie WokulskiegolicytantlicytantKlein, subiekt w sklepie Wokulskiego; oprócz roli w filmie aktor wykonał także na potrzeby filmu mapy i projekty achitektoniczne ówczesnej WarszawySuzinkamerdyner WokulskiegoMaruszewiczmarszałek, uczestnik zebrania w salonie hrabiny Karolowejkamieniarz Węgiełekbaron Dalskipani MelitonHenryk SzlangbaumarystokratabankierlicytantSzpigelman, wierzyciel ŁęskiegoEwelina, żona barona Dalskiegohrabia, sekundant KrzeszowskiegoMikołaj, kamerdyner księciaarystokratakobieta w piwiarni Hopfera; nie występuje w napisachmłoda dama; nie występuje w napisachdyrektor toru wyścigowego; nie występuje w napisach; informacja pochodzi z filmografii opubikowanej w FSP 1984 nr 3/4, jednak nie wydaje się być prawdziwakobieta w salonie; nie występuje w napisachposługacz w piwiarni Hopfera; nie występuje w napisachadwokat Łęckiego podczas licytacji; nie występuje w napisachwozak Wysocki; nie występuje w napisachmężczyzna na zebraniu podczas przyjęcia u hrabiny Karolowej; nie występuje w napisachwierzyciel Łęskiego, nie występuje w napisachnie występuje w napisachkolejarz w Skierniewicach; nie występuje w napisachżydowski skrzypek; nie występuje w napisachPaweł, pomocnik w sklepie Wokulskiego; nie występuje w napisachnie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
LALKA | |
Powieść | |
Autor | Bolesław Prus |
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1969Polne Kwiaty (nagroda w plebiscycie widzów Wielkopolski)
- 1969Panama (MFF)-Wielka Nagroda
- 1969Panama (MFF)-nagroda za zdjęcia
- 1969Panama (MFF)-nagroda aktorska
- 1969Panama (MFF)-nagroda aktorska
Patrz także:schowaj
- 1977Serial fabularny / Ryszard Ber
- 2011Spektakl telewizyjny / Bolesław Prus / Wojciech Kościelniak