Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jadwiga Halina Gallowa

Jadwiga Halina Gallowa - galeria
Fot. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

 
zwiń

  • 1890. 09. 14
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1914
    Wykształcenie - rok ukończenia studiów
    Klasa Dramatyczna przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym
  • 1974. 05. 09
    Data śmierci
    Kraków; pochowana w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego

Aktorka, reżyser teatralny, dyrektor teatru. Po studiach występowała m. in. w Warszawie, Petersburgu, Moskwie (poznała tam K. S. Stanisławskiego i otrzymała od niego propozycję wstąpienia do jego Studia), Kijowie, Krakowie (w latach 1919-23 była aktorką Teatru im. Słowackiego). W latach 1923-29, wraz z mężem Iwo Gallem, wchodziła w skład zespołu Reduty, najpierw w Warszawie, potem w Wilnie. Równocześnie od 1923 w Instytucie Reduty rozpoczęła pracę pedagoga. Od 1929 zaczęła także reżyserować, nadal była też aktorką, m. in. w Wilnie, Łucku, Częstochowie, Warszawie i Kaliszu. Okres okupacji spędziła w Warszawie. W 1941, po zabójstwie Igo Syma, była aresztowana i więziona jako zakładniczka na Pawiaku. W teatrze nie występowała, pracowała m. in. jako kelnerka i magazynierka w restauracji i pomocnica w szpitalu. W latach 1941-44 (po powstania warszawskiego) prowadziła wraz z mężem tajne Studio Dramatyczno-Teatralne. Po upadku powstania Gallowie opuścili Warszawę i przybyli do Krakowa. W sezonie 1945/46 występowała w Starym Teatrze, urządzała tam także poranki poetyckie. W latach 1946-49 była aktorką i reżyserem prowadzonego przez męża Teatru Wybrzeże w Gdyni, w latach 1949-52, nadal pod dyrekcją męża, była aktorką Teatru im. Jaracza w Łodzi. W 1953 powróciła do Krakowa, gdzie w latach 1953-55 była aktorką i reżyserem w Teatrze Młodego Widza. Jednocześnie w sezonie 1954/55 współpracowała z Teatrem Nurt w Nowej Hucie, w którym sprawowała opiekę reżyserską oraz prowadziła studio aktorskie. W latach 1955-64 należała do zespołu Starego Teatru. W 1964 przeszła na emeryturę. Zarówno przed wojną, jak i po wojnie występowała w teatrze radiowym. Była członkiem zasłużonym ZASP. Obok aktorstwa i reżyserii, trzecią domeną jej dzialalności była pedagogika, którą uprawiała blisko pięćdziesiąt lat. Była wybitnym pedagogiem, specjalistką od nauki dykcji i recytacji. W latach 1923-39 wykładała w Instytucie Reduty w Warszawie i Wilnie. Od 1945 uczyła w Studiu Dramatycznym Galla w Krakowie, a w latach 1946-49 nadal w tym Studiu w Gdyni. W latach 1949-53 wykładała w PWSA w Łodzi, a w 1953-68 w PWST w Krakowie. Po przejściu na emeryturę uczyła też w krakowskiej PWSM.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

    Obsada aktorska
    schowaj

  • 1971
    Film fabularny
    Obsada aktorska (matka Rozenkranca)
  • 1968
    Film fabularny
    Obsada aktorska (prezesowa Zasławska)

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.06.11 01:11:03
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.