POPE JOHN PAUL II
- Tytuł polski: JAN PAWEŁ II
- Film fabularny - telewizyjny
- Produkcja:USA, Włochy
- Rok produkcji:2006
- Gatunek:Film biograficzny
- Język:angielski
- Barwny, 127 min
Zdjęcia do filmu rozpoczęły 11 sierpnia 2005.
Wkrótce po śmierci papieża Jana Pawła II powstały, niemal równolegle, dwa filmy fabularne opowiadające o jego życiu i pontyfikacie: amerykański "Jan Paweł II - Nie lękajcie się" Jeffa Blecknera z Thomasem Kretschmannem w roli głównej oraz polsko-włosko-amerykański "Jan Paweł II" z Carym Elwesem i Jonem Voigtem odtwarzającymi postać papieża Polaka w różnych okresach jego życia. Ten drugi film miał również swoją czteroodcinkową wersję telewizyjną, którą Jedynka zaprezentowała w kwietniu 2007 r. Teraz widzowie mają okazję zobaczyć ponaddwugodzinną wersję kinową wysoko ocenioną przez krytykę. Film zasługuje na pochwały nie tylko ze względu na rozmach i staranność, z jakimi potraktowano temat i samego bohatera. Zadbano zarówno o wierność faktom, jak i stworzenie możliwie największego podobieństwa zewnętrznego. Cary Elwes jako młody Karol Wojtyła, ale przede wszystkim Jon Voigt odtwarzający postać papieża Polaka już w okresie jego pontyfikatu kopiuje charakterystyczny kształt jego postaci, pochylenie głowy, sposób poruszania się, gesty i zachowania, jakie pamiętamy z telewizyjnych transmisji papieskich pielgrzymek. Stara się również ukazać na ekranie jego bogatą, złożoną osobowość, niezwykłą religijność, prostotę i szczerość idące w parze z wyrafinowanym intelektualizmem i mistycyzmem.
Dzieło Johna Kenta Harrisona opowiada o całym dorosłym życiu Karola Wojtyły, choć oczywiście większa część filmu poświęcona jest okresowi pontyfikatu Jana Pawła II i jego wpływowi na sprawy religii oraz zmiany polityczne zachodzące na świecie.
Film otwiera scena zamachu na papieża, do którego doszło 13 maja 1981 r. na Placu Świętego Piotra w Rzymie. Pojazd z rannym Janem Pawłem II przedziera się przez plac w kierunku szpitala. Przed oczami papieża przewija się film, Ojciec Święty cofa się myślami do 1938 r. Wspomina swoją młodość, wspaniałą rodzinę, fascynację teatrem, literaturą, filozofią, sportem, ale też Bogiem i drugim człowiekiem. Później nadchodzi rok 1939 - wojna i okupacja. Karol Wojtyła próbuje zrozumieć i poradzić sobie z nową sytuacją. Trafia na wspaniałego spowiednika - arcybiskupa Sapiehę. Studiuje w jego podziemnym seminarium i podejmuje decyzję o zostaniu księdzem. Na prośbę ojca, aby uniknąć wywiezienia na roboty, podejmuje ciężką, fizyczną harówkę w kamieniołomach.
Kolejnym czasem wielkiej próby jest powojenna konfrontacja z komunizmem, który walczy na każdym kroku z wszelkimi przejawami religijności. Zabrania używania symboli religijnych poza budynkami należącymi do Kościoła. Odwraca uwagę polskiej młodzieży od religii. Zamyka katolickie szkoły. Kontroluje społeczną i charytatywną działalność Kościoła. Represjonuje duchownych. Ingeruje w obsadzanie kościelnych stanowisk. Zabrania lub utrudnia budowanie nowych świątyń. Z tym wszystkim musi zmierzyć się ksiądz, a później biskup i wreszcie kardynał Karol Wojtyła.
16 października 1978 r. nadchodzi najważniejszy moment w jego życiu: Karol Wojtyła staje na czele całego Kościoła katolickiego. Dla wielu wybór papieża Polaka jest olbrzymim zaskoczeniem, ale też nadzieją na zmiany.
Jan Paweł II okazuje się świetnym dyplomatą. Wiele podróżuje. Podczas pielgrzymek kładzie wielki nacisk na sprawy wolności religii. Spotyka się z największymi wrogami Kościoła i potrafi, jeśli nie przekonać, to zmusić ich do ustępstw. Przez cały czas zabiega również o zaproszenie do Polski. Mimo nacisków ze strony ZSRR władze polskie nie mogą nie wyrazić zgody na przyjazd papieża rodaka, ale liczą na to, że wizyta doprowadzi do zamieszek. A w konsekwencji będą mogli zakazać kolejnych pielgrzymek. Po raz kolejny komuniści nie doceniają Karola Wojtyły i woli narodu polskiego. Słynne słowa papieża Jana Pawła II: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi" - dodają Polakom skrzydeł. Już żadna siła nie jest w stanie powstrzymać biegu wydarzeń. Fala strajków ogarnia cały kraj. Ludzie coraz bardziej zdecydowanie domagają się swoich praw. Konflikt wydaje się nieuchronny. 13 maja 1981 roku jak grom spada na wszystkich wiadomość o zamachu, którego dokonał Mehmed Ali Agca podczas audiencji generalnej na placu Św. Piotra.
Później przychodzi okres długiej rekonwalescencji, który zbiega się z kolejnym smutnym wydarzeniem w życiu papieża - śmiercią prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Jan Paweł II jednak się nie poddaje. Wyznacza sobie zadanie: wprowadzić Kościół w nowe tysiąclecie bez wojen i przelewu krwi. Do pomocy w realizacji tego zadania wyznacza kardynała Ratzingera, powołując go na prefekta Kongregacji Doktryny Wiary. Zamach nie zmienia też stylu sprawowania władzy papieskiej: Jan Paweł II nadal jest aktywny, pielgrzymuje, wzywa do pokoju i pojednania, spotyka się z głowami państw i szefami dyplomacji, walczy o prawa człowieka - do życia, wolności słowa i wyznania. Wiele czasu poświęca problemowi komunizmu, uważając, że rozpad Związku Radzieckiego jest realny.
Ważnym aspektem jego walki o pokój na ziemi jest tworzenie więzi z młodzieżą. Jan Paweł II, przyjaciel i wychowawca młodych ludzi, ustanawia Światowy Dzień Młodzieży. Wbrew spekulacjom nieprzychylnych Kościołowi środowisk odnosi olbrzymi sukces - na jego wezwanie odpowiadają tłumy. Młodzież udziela mu pełnego poparcia.
Z biegiem lat pogarsza się stan zdrowia papieża. Konieczna staje się operacja wstawienia mu sztucznego stawu biodrowego, potem trwa długa rehabilitacja, daje znać o sobie choroba Parkinsona, która powoli atakuje całe ciało. Dla aktywnej i pełnej życia osoby tego typu ograniczenia są co najmniej niewygodne. Ale Jan Paweł II nie ma czasu na choroby, zbliża się bowiem rok 2000. Kościół ma już 2000 lat. Z tej okazji zostaje zorganizowana pielgrzymka do Ziemi Świętej.
Nieuchronny upływ czasu i kolejne choroby utrudniają życie Karolowi Wojtyle, który przygotowuje się powoli na spotkanie z Bogiem. Do ostatnich chwil jego ukochana młodzież jest przy nim. Słyszy ją, przygotowując się do ostatniej drogi: "Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie". [TVP]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- ReżyseriaJohn Kent Harrison
- Współpraca reżyserskaSergio Ercolessi
- Reżyser II
- Asystent reżysera
- Casting (reżyseria obsady)
- Współpraca castingowa
- ScenariuszJohn Kent Harrisonna podstawie scenariusza Francesco Contaldo we współpracy z Francesco Arlanchem i Salvatore Basile
- Współpraca scenariuszowaSaverio D'ErcoleSara MelodiaMario Ruggeri
- ZdjęciaFabrizio Lucci
- Asystent operatora kameryklapser
- Podgląd video
- Oświetlenie
- Wózkarz
- Obsługa agregatuw napisach nazwisko: Gądziela
- Kablowy
- ScenografiaPierluigi Basile
- Scenograf II
- Asystent scenografa
- Dekoracja wnętrz
- Asystent dekoratora wnętrz
- Rekwizyty
- Budowa dekoracji
- KostiumyEnrica Biscossi
- Współpraca kostiumograficzna
- Militaria
- Garderoba
- MuzykaMarco Frisina
- DźwiękMaurizio Argentieri
- MontażHenk Van EeghenAlessandro Lucidi
- Współpraca charakteryzatorska
- Fryzury
- Konsultacjascenariuszowa
- Efekty pirotechnicznewspółpraca
- Koordynacja kaskaderskaasystent
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Opieka medyczna
- Tłumaczenie
- Kierownictwo campu
- Transport
- Public relationsmaking off
- Kierownictwo produkcjiAnselmo ParrinelloPolska
- Kierownictwo produkcji II
- Asystent kierownika produkcji
- Kierownictwo planu
- Dyżurny planu
- Obsługa planu
- Księgowość
- Sekretariat grupy zdjęciowej
- Asystent administratora
- Goniec
- Koordynacja
- Koordynacja produkcyjna
- Asystent koordynatora produkcji
- Producent
- Koprodukcja
- Obsada aktorskaJohn VoightCary ElwesJames Cromwellkardynał Adam SapiehaChristopher Leekardynał Stefan WyszyńskiBen Gazzarakardynał Agostino Casaroliarcybiskup Stanisław DziwiszDanielle PecciRomanVittoria BelvedereEwaGiuliano GemmaChiara ContiAnnaGiulietta RevelHalinakardynał Joseph RatzingerEttore BassiGapaValeria CavalliTeresaFabrizio BucciKrzysztofAndy LuottoHarald PoshHans FrankTadeuszDanutaMichałSerena AutieriHalinaMarekCzernyCharles Dancekardynał KonigDobryBela Ben AmmarBeataJerzyDaszkowKarol Wojtyła, ojciec Karolaprofesor KriekMariannagenerał Wojciech JaruzelskiEdmund Wojtyła, brat KarolaEmilia Wojtyła, matka KarolaMaciej KępkaKarol Wojtyła w wieku 12 latPiotr, przyjaciel Annyżona Dobregoseminarzystaseminarzystaoficer SSksiądzochroniarzojciec Kozłowskiojciec Zacheroficer gestapoŻaneta Batkodziewczynkamatka dziewczynkizakonnicazakonnicaPolakPolkamłody ksiądzmłoda zakonnicakrawiecbiskup Eugeniusz Baziakżołnierz niemiecki; nie występuje w napisachżołnierz niemiecki; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 2007Maurizio Argentieri