Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

URODZINY MATYLDY

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1974
  • Premiera:
    1975. 03. 18
  • Gatunek:
    Komedia, Film psychologiczny, Film obyczajowy
  • Barwny, 2532 m, 88 min

    Lokacje: Warszawa (ul. Marszałkowska, Pasaż Wiecha, ogród zoologiczny przy ul. Ratuszowej, Praga, Teatr Mały przy ul. Marszałkowskiej, Trasa Łazienkowska, Wisłostrada, Pałac Kultury i Nauki i basen w Pałacu Młodzieży, Hotel "Solec" przy ul. Zagórnej 1), Marecka Kolej Dojazdowa.

Tytułowe trzydzieste urodziny Matyldy to dla głównej bohaterki okazja do dokonania bilansu dotychczasowego życia zawodowego i uczuciowego. Czy wypada on pomyślnie? Matylda jest bez wątpienia dziewczyną nietuzinkową. Obdarzona niebanalną urodą i silnym charakterem unika życiowych kompromisów i półśrodków. Pracuje jako psycholog w fabryce słodyczy. Swój zawód traktuje niemal jak misję, zawsze chętna do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Cóż z tego, skoro jej wysiłki przynoszą często efekty przeciwne do zamierzonych. Próbując uchronić przed degrengoladą młodziutką pannę z dzieckiem pośrednio sprowadza na nią katastrofę. Przyczyniając się do uwięzienia pijaka, maltretującego żonę, bynajmniej nie ułatwia życia poszkodowanej kobiecie. W sprawach osobistych też nie wiedzie się Matyldzie najlepiej. Były mąż okazał się człowiekiem pozbawionym rozsądku i infantylnym. Znany aktor, którego szczerze podziwiała, prywatnie rozczarował ją nieznośnym kabotyństwem i nałogowym pociągiem do alkoholu. Pozostaje jeszcze pewien lekarz - psychiatra, lecz Matylda boi się mu zaufać. Nie wie bowiem, czy bardziej ceni ją, czy własną, świetnie się zapowiadającą, karierę... "Urodziny Matyldy" to podobnie jak liczne inne filmy Stawińskiego historia konfliktu między jednostką a zbiorowością. W tym wypadku konkretnie między kobietą a "światem mężczyzn". Grającej główną rolę Jolancie Bohdal udało się stworzyć postać psychologicznie bogatą, z jednej strony konsekwentną, z drugiej zaś czasem ulegającą zmiennym nastrojom. Jej Matylda jest bohaterką wyraźnie pozytywną, co trudno powiedzieć o zaludniających ekran przedstawicielach "płci brzydkiej". Część krytyków dostrzegła jednak w filmie Stawińskiego delikatne sugestie, że być może pasja społeczna dziewczyny wynika nie tyle z potrzeby pomocy bliźnim, co z chęci rewanżu na mężczyznach za uczuciowe niepowodzenia. Byłyby więc "Urodziny Matyldy" utworem feministycznym? Jeśli nawet tak, to nie do końca. Jest przecież w filmie Stawińskiego sporo intrygujących obserwacji obyczajowych, jest także obiecujący wątek miłosny, który wcale nie musi mieć pesymistycznego zakończenia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.03.01 02:05:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.