POŚLIZG
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1972
- Premiera:1972. 10. 17
- Gatunek:Film obyczajowy
- Barwny, 2450 m, 86 min
Lokacje: Warszawa (Domy Towarowe Centrum, Hala Mirowska Zachodnia, aula Politechniki przy Placu Politechniki, Rondo Żaba na Pradze, Most Poniatowskiego).
Marek poznał Halinę przypadkowo, jako pacjent pogotowia ratunkowego. Zafascynowały ją jego urok i niepohamowana fantazja, zgodziła się wyjechać na kilka dni do podwarszawskiego pensjonatu. W drodze powrotnej na przedmieściu Warszawy byli świadkami wypadku - dziecko zjeżdżające na saneczkach z górki w pobliżu wiaduktu wpadło pod rozpędzony samochód.
Halina jest w rozterce, chce wrócić do męża, nie jest pewna swego wyboru. Niepewność ta wzrasta, gdy Marek wprowadza ją do swego domu. Wygląd pokoju nie świadczy zbyt dobrze o życiu młodego człowieka, Halina odchodzi, wraca do męża, Józefa, kierowcy Pogotowia.
Aby odzyskać Halinę Marek usiłuje zdobyć pieniądze. Decyduje się sprzedać najcenniejszy przedmiot jaki posiada i doraźne źródło utrzymania - aparat fotograficzny, próbuje naciągnąć na pożyczkę kolegę ze studiów i dawną sympatię. Wypadek, którego był świadkiem, podsuwa mu myśl zdobycia pieniędzy drogą szantażu. Z kukłą usadzoną na saneczkach przyczaja się z aparatem na zakręcie pod wiaduktem. Gdy nadjeżdża fiat podobny do tamtego, który potrącił dziecko, spuszcza saneczki z górki... Kierowca nie próbując pomóc przejechanej "ofierze" (nie wie, że na saneczkach była kukła, a nie dziecko) odjeżdża. Marek ma zdjęcia - numer samochodu, moment "wypadku", odjazd kierowcy. Z pewnym trudem odnajduje samochód w warsztacie remontowym, zdobywa adres właściciela, zaczaja się na niego, przedstawia posiadane "dowody", pozostawia mu - zamkniętemu we własnym garażu - czas do namysłu.
Wychodząc z pogotowia Marek spotyka Józefa, dochodzi do bójki, która jako, że Marek wypił trochę wódki, kończy się w izbie wytrzeźwień. Nazajutrz targuje się z właścicielem fiata o cenę milczenia. Ma dodatkowy atut - notatkę w gazecie o wypadku (tym prawdziwym), która na sterroryzowanym kierowcy robi wielkie wrażenie. Ceną milczenia jest samochód.
Dzięki zdobytemu samochodowi Marek przełamuje wahania Haliny, zaprasza ją na przejażdżkę. Być może uda mu się namówić ją do porzucenia męża i pozostania z nim. Radosna przejażdżka zamienia się w szaloną jazdę po ulicach Warszawy i kończy katastrofą z której z życiem wychodzi tylko Marek.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Ewolucje kaskaderskieWiesław Domański
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaHalinaMarekJózef, mąż Halinywłaściciel fiatanerwowy klient warsztatu samochodowegowłaściciel warsztatu samochodowegomodelka Bożena, znajoma MarkaStefa, znajoma MarkaSyćko, właściciel warsztatu samochodowego"Mały", kolega Markaszefowa modelekParaciowa, sąsiadka Markapielęgniarka Zofia, koleżanka Halinysąsiadka właściciela fiataJerzy, mężczyzna bijący się z Markiem przy bilardziekierowca, świadek wypadkupomocnik właściciela warsztatu samochodowegokierowca karetki pogotowia, kolega Józefapielęgniarz w izbie wytrzeźwieńklient - naganiacz w Domach "Centrum"pielęgniarz w izbie wytrzeźwień; w napisach inicjał imienia: M.klient izby wytrzeźwieńekspedient w komisiePaweł Minkiewiczfotoreporter na miejscu wypadkupielęgniarz w izbie wytrzeźwieńmężczyzna zainteresowany kupnem aparatu Markakierowca autobusukobieta na miejscu wypadku; nie występuje w napisachmężczyzna w autobusie; nie występuje w czolówce"Fedor", pielęgniarz w izbie wytrzeźwień; nie występuje w napisachwłaściciel warsztatu samochodowego; nie występuje w napisachkobieta w autobusie; nie występuje w napisachmężczyzna popychający wózek z Markiem; nie występuje w napisachbarman w spelunie; nie występuje w napisachmilicjant na miejscu wypadku; nie występuje w napisachportier w pogotowiu ratunkowym; nie występuje w napisachmężczyzna przy bilardzie; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1972Karlovy Vary (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda Główna "Kryształowy Globus"