Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZABIJCIE CZARNĄ OWCĘ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1971
 • Premiera:
  1972. 02. 15
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 2120 m, 74 min

  Lokacje: Płock (Petrochemia, nieistniejące spichlerze, plaża nad Wisłą, bar "Słoneczko"na skarpie wiślanej, Biblioteka im. Zielińskich przy Placu Gabriela Narutowicza 2).

Adaptacja powieści Ryszarda Kłysia pod tym samym tytułem. Tymon, niekochany i odepchnięty przez matkę, niemal całe dzieciństwo i młodość spędza w kolejnych domach dziecka i zakładach poprawczych, z których jednak ciągle ucieka. Namiastkę życia rodzinnego znajduje dopiero u przypadkowo poznanego majora, zarządzającego stadniną. Dzięki niemu postanawia zmienić swoje życie. Zatrudnia się na budowie. Sumienność i koleżeńskość zyskują mu dobrą opinię zarówno u zwierzchników, jak i robotników. Zakochuje się także z wzajemnością w dziewczynie z pobliskiego miasteczka. Wkrótce, chcąc pomóc koledze, znów musi wejść w konflikt z prawem. Konstrukcja fabularna "Zabijcie czarną owcę" jest dość skomplikowana. W intrygę wplecione są liczne retrospekcje z różnych okresów życia bohatera. "Rozrzedzają" one - jak pisał jeden z krytyków - nieuchronny melodramatyzm filmu. Najmocniejszymi atutami utworu Passendorfera są zdjęcia Stefana Pindelskiego i kreacja Marka Frąckowiaka w roli Tymona (nagroda na I Międzynarodowych Spotkaniach Filmowych "Młodzież na ekranie"). Pod względem ujęcia tematu "Zabijcie czarną owcę" przypomina nieco (choć jej nie dorównuje) słynną "Samotność długodystansowca" Tony'ego Richardsona. W obydwu filmach głównymi bohaterami są młodzi ludzie, którzy uświadomiwszy sobie przyczyny swego społecznego wykorzenienia, świadomie je pogłębiają. Z drugiej jednak strony podświadomie oczekują na nikły nawet odruch przyjaźni i zaufania. Wspólne Passendorferowi i Richardsonowi jest także oskarżenie mechanizmów społecznych, uniemożliwiających nietypowym, choć wartościowym jednostkom pełny dostęp do życia wspólnoty. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZABIJCIE CZARNĄ OWCĘ
Powieść
AutorRyszard Kłyś

Nagrody
schowaj

 • 1972
  San Sebastian (MFF)-nagroda OCIC (Międzynarodowa Organizacja Katolicka d/s Filmu)
 • 1973
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Wyróżnienie
  za podjęcie tematu resocjalizacji młodzieży; nazwa festiwalu: I Międzynarodowe Spotkania Filmowe "Młodzież na ekranie"
 • 1973
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za rolę męską
  nazwa festiwalu: I Międzynarodowe Spotkania Filmowe "Młodzież na ekranie"
2022.05.21 07:05:10
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski