Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SUKCES

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2003. 04. 04
  • Barwny (negatyw: Kodak), dźwięk: Dolby SR, 90 min

    Zdjęcia do filmu były realizowane przez rok, począwszy od września 2001.
    Lokacje: Warszawa, Nowy Dwór Mazowiecki.

Marek Późny przyszedł na świat gdzieś na polskiej prowincji, w znamiennym roku 1968. Jego doświadczenia w sposób niejako naturalny stają się doświadczeniami jego pokolenia, a także sporej grupy Polaków. No, może nie wszystkie: nie każdy wszak wybiera na swych idoli autorytety tak skrajne jak Pan Bóg - Wódz Narodu Wybranego i Winnetou - Wódz Apaczów. Obaj - każdy na swój sposób - stają się doradcami dojrzewającego Marka, jego drogowskazami w kluczowych momentach życia.
Dzieciństwo Marka upływa w okresie "gierkowskiego" dobrobytu, na który cieniem kładzie chroniczny brak pomarańczy, płynących przez morza z bratniej Kuby. Okres dojrzewania i młodzieńczego buntu wiąże się z kolei ze stanem wojennym, podczas którego chłopiec nieoczekiwanie podejmuje pierwsze dorosłe decyzje. Udaje mu się również przezwyciężyć marazm ponurej dekady lat 80. Kiedy jego miasteczko odwiedza wybitny aktor, Marek doznaje iluminacji: postanawia sam spróbować aktorskiej kariery.
Przystępuje do egzaminu do warszawskiej szkoły teatralnej w roku awarii Czernobyla. Egzamin kończy się niepowodzeniem, choć nie do końca: spotkany na korytarzu szkoły Wiktor oferuje mu swą przyjaźń. O Marka upomina się wojsko, ale chłopak znajduje sposób na skrócenie służby. Jeszcze raz przystępuje do egzaminu do szkoły aktorskiej, tym razem z pozytywnym skutkiem.
Życie Marka nabiera tempa. Aktor, pod wpływem którego dokonał życiowego wyboru, zostaje jego mentorem. Pokonując kolejne stopnie zawodowego wtajemniczenia młodzieniec zacieśnia więzy przyjaźni z Wiktorem, snuje ambitne plany na przyszłość. Jednocześnie zakochuje się w Marcie, koleżance ze studiów i dziewczynie Wiktora. Męska przyjaźń zostaje poddana ciężkiej próbie. Marek zdobywa Martę, lecz przyjdzie mu za to zapłacić wysoką cenę.
Nadchodzi okres transformacji ustrojowej. Życie aktora staje się trudniejsze niż kiedykolwiek. Okazuje się, że jego mentor nie zna odpowiedzi na wszystkie nurtujące Marka pytania. Kiedy Wiktor staje się rozchwytywanym przez media idolem tłumów, Marek z trudem próbuje przystosować się do zmieniającej się wokół niego rzeczywistości. By związać koniec z końcem, podejmuje się najrozmaitszych zajęć. Jedynym jego doświadczeniem zawodowym staje się epizod w reklamówce, której bohaterem jest zresztą Wiktor. To za mało, by zatrzymać Martę - młoda kobieta wraca do poprzedniego partnera. Rozgoryczony Marek wyjeżdża do rodzinnego miasteczka, gdzie witany jest jak bohater, człowiek autentycznego sukcesu. Czy potrafi to docenić i wykorzystać?
Choć - z drugiej strony - tak niewiele potrzeba, by zatrzymać ukochaną kobietę przy sobie...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.06.06 03:23:08
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.