SMAŻALNIA STORY
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1984
- Premiera:1985. 05. 17
- Gatunek:Komedia, Film obyczajowy, Film sensacyjny
- Barwny, 2357 m, 82 min
Lokacje: Goniądz n/Biebrzą, Gdynia (night club "Maxim"), Gdańsk (ul. Mariacka, ul. Piwna, Nabrzeże Tadeusza Ziółkowskiego).
Józef Gębski w swojej twórczości filmowej zajmuje się dwoma odmiennymi gatunkami - komedią i dokumentem. Tuż po ukończeniu łódzkiej szkoły filmowej zrealizował wstrząsający "Testament" według wojennych relacji Tadeusza Borowskiego. Do tematyki obozowej wracał jeszcze kilkakrotnie, m.in. w dwóch filmach poświęconych Xaweremu Dunikowskiemu, który prawie pięć lat był w Oświęcimiu. Komedią interesował się już od czasu studiów, opublikował kilka teoretycznych prac o klasykach komedii, później odbył praktyczny staż u francuskich mistrzów Jacquesa Tatiego i Pierre'a Etaixa. W roku 1981 zrealizował cieszącą się dużą popularnością wśród widzów komedię "Filip z konopi". W "Smażalni story" Józef Gębski skorzystał ze scenariusza napisanego przez dwóch białostockich dziennikarzy, Andrzeja Bartosza i Wiesława Janickiego, autorów wielu satyrycznych słuchowisk radiowych i i głośnego Teatru Naturalnego. W rolach drugoplanowych wystąpiło wielu aktorów niezawodowych, mieszkańców północno-wschodniego regionu Polski. Role głównych bohaterów reżyser powierzył Zbigniewowi Buczkowskiemu i dziennikarzowi Zdzisławowi Smektale. W jedynej roli kobiecej wystąpiła Iwona Kubicz, wówczas prezenterka ośrodka telewizyjnego we Wrocławiu, a obecnie spikerka telewizyjnej Dwójki. W "Smażalni" gra i występuje zespół Wały Jagiellońskie, a jego solista Rudi Schuberth odtwarza rolę Prysleja.
Dwaj muzycy, Broda i Redaktorek, po kilku latach pobytu w Finlandii wracają promem do kraju, w którym trwa stan wojenny. W mercedesie przemycają kilkadziesiąt modnych kombinezonów, a w futerale akordeonu kamerę filmową. Pierwszy wieczór na ojczystej ziemi spędzają w nocnym lokalu. Po suto zakrapianej całonocnej balandze budzą się rano w zepsutym mercedesie w leśnej głuszy. Po kombinezonach nie ma śladu, pozostała jedynie kamera. Przejeżdżający obok patrol wojskowy wzywa okolicznych mieszkańców do pomocy przy uruchomieniu samochodu. Silnik jednak nie chce zapalić, ale leżąca na tylnym siedzeniu mercedesa kamera sprawia, że Broda i jego kolega zostają wzięci za redaktorów z telewizji. Informacja o tym, że telewizja przyjechała, szybko dociera do władz gminy Baciuty i wywołuje panikę. Naczelnik wydaje polecenie, aby goście z Warszawy przyjęto jak najlepiej, a sprawa ciagnącej się latami budowy smażalni ryb została starannie ukryta. Broda i Redaktorek szybko wcielają się w nowe role, widząc w tym możliwość niezłego zabawienia się. I faktycznie zapraszani są na przyjęcia, bankiety, szaleństwa w saunie, przejażdżki motorówką. Broda i Redaktorek zaczynają się interesować miejscową pięknością, Kasią. Zazdrosny o nią adorator Kazik ujawnia redaktorom sprawę smażalni. Miejscowej klice ziemia zaczyna się palić pod nogami. Prysley, solista zespołu "Młyn Ubogich", który zjawia się w miasteczku, demaskuje Brodę i Redaktorka, co zmusza ich do ucieczki. Naczelnik, by zatrzeć wszelkie ślady, każe nie ukończoną budowę spychaczem zrównać z ziemią. Komisarz wojskowy przywozi jednak, tym razem prawdziwą, ekipę telewizyjną.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Kostiumy
- Muzyka
- Wykonanie muzykigrupa "Wały Jagieloński"grupa "Wały Jagielońskie"Marek Patrzałekgrupa "Wały Jagielońskie"Wojciech Cichockigrupa "Wały Jagielońskie"Zbigniew Tomaszewskigrupa "Wały Jagielońskie"Tadeusz Leśniakgrupa "Wały Jagielońskie"
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Imitator dźwięku
- Montaż dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- KonsultacjaTeodor WiklińskiLeszek Siekierski
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaZbynioZdzisiek "Broda"naczelnik Władziumagister Jurekdyrektor fabryki szczotekgminny architektdyrektor gorzelniWituś, prezes GSdyrektor POMKasiakierowca KazikAndrzej Połonowiczmechanik Miecio CzerwonkoPryslejkomisarz wojskowyL. BartosikI. BojarzyńskaT. BrzostowskiE. CzausW. LachocińskiI. SzczygiełI. WojtachBasia, sekretarka dyrektora fabryki szczoteknie występuje w napisachmężczyzna w lokalu; nie występuje w napisach