Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SMAŻALNIA STORY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1984
 • Premiera:
  1985. 05. 17
 • Gatunek:
  Komedia, Film obyczajowy, Film sensacyjny
 • Barwny, 2357 m, 82 min

  Lokacje: Goniądz n/Biebrzą, Gdynia (night club "Maxim"), Gdańsk (ul. Mariacka, ul. Piwna, Nabrzeże Tadeusza Ziółkowskiego).

Józef Gębski w swojej twórczości filmowej zajmuje się dwoma odmiennymi gatunkami - komedią i dokumentem. Tuż po ukończeniu łódzkiej szkoły filmowej zrealizował wstrząsający "Testament" według wojennych relacji Tadeusza Borowskiego. Do tematyki obozowej wracał jeszcze kilkakrotnie, m.in. w dwóch filmach poświęconych Xaweremu Dunikowskiemu, który prawie pięć lat był w Oświęcimiu. Komedią interesował się już od czasu studiów, opublikował kilka teoretycznych prac o klasykach komedii, później odbył praktyczny staż u francuskich mistrzów Jacquesa Tatiego i Pierre'a Etaixa. W roku 1981 zrealizował cieszącą się dużą popularnością wśród widzów komedię "Filip z konopi". W "Smażalni story" Józef Gębski skorzystał ze scenariusza napisanego przez dwóch białostockich dziennikarzy, Andrzeja Bartosza i Wiesława Janickiego, autorów wielu satyrycznych słuchowisk radiowych i i głośnego Teatru Naturalnego. W rolach drugoplanowych wystąpiło wielu aktorów niezawodowych, mieszkańców północno-wschodniego regionu Polski. Role głównych bohaterów reżyser powierzył Zbigniewowi Buczkowskiemu i dziennikarzowi Zdzisławowi Smektale. W jedynej roli kobiecej wystąpiła Iwona Kubicz, wówczas prezenterka ośrodka telewizyjnego we Wrocławiu, a obecnie spikerka telewizyjnej Dwójki. W "Smażalni" gra i występuje zespół Wały Jagiellońskie, a jego solista Rudi Schuberth odtwarza rolę Prysleja.
Dwaj muzycy, Broda i Redaktorek, po kilku latach pobytu w Finlandii wracają promem do kraju, w którym trwa stan wojenny. W mercedesie przemycają kilkadziesiąt modnych kombinezonów, a w futerale akordeonu kamerę filmową. Pierwszy wieczór na ojczystej ziemi spędzają w nocnym lokalu. Po suto zakrapianej całonocnej balandze budzą się rano w zepsutym mercedesie w leśnej głuszy. Po kombinezonach nie ma śladu, pozostała jedynie kamera. Przejeżdżający obok patrol wojskowy wzywa okolicznych mieszkańców do pomocy przy uruchomieniu samochodu. Silnik jednak nie chce zapalić, ale leżąca na tylnym siedzeniu mercedesa kamera sprawia, że Broda i jego kolega zostają wzięci za redaktorów z telewizji. Informacja o tym, że telewizja przyjechała, szybko dociera do władz gminy Baciuty i wywołuje panikę. Naczelnik wydaje polecenie, aby goście z Warszawy przyjęto jak najlepiej, a sprawa ciagnącej się latami budowy smażalni ryb została starannie ukryta. Broda i Redaktorek szybko wcielają się w nowe role, widząc w tym możliwość niezłego zabawienia się. I faktycznie zapraszani są na przyjęcia, bankiety, szaleństwa w saunie, przejażdżki motorówką. Broda i Redaktorek zaczynają się interesować miejscową pięknością, Kasią. Zazdrosny o nią adorator Kazik ujawnia redaktorom sprawę smażalni. Miejscowej klice ziemia zaczyna się palić pod nogami. Prysley, solista zespołu "Młyn Ubogich", który zjawia się w miasteczku, demaskuje Brodę i Redaktorka, co zmusza ich do ucieczki. Naczelnik, by zatrzeć wszelkie ślady, każe nie ukończoną budowę spychaczem zrównać z ziemią. Komisarz wojskowy przywozi jednak, tym razem prawdziwą, ekipę telewizyjną.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 07:04:09
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski