Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

INAUGURACJA 82

1983
Jan Jakub Kolski

Dokumentalna etiuda Jana Jakuba Kolskiego Inauguracja 82 w niczym nie przypomina finezyjnej krótkiej fabuły Umieranko (1984) zrealizowanej w kolejnym roku studiów, zapowiadającej styl i tematykę późniejszej twórczości reżysera. Inauguracja właściwie nie jest filmem dokumentalnym, lecz reportażem z ważnego wydarzenia z życia łódzkiej Szkoły Filmowej, jaką jest rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Był to jednak rok szczególny, bo pierwszy po 13 grudnia 1981. W zaledwie 7-minutowej etiudzie udało się Kolskiemu uchwycić nastrój tego czasu, niezwykłe napięcie związane z wydarzeniami w Polsce, które dotknęły również Szkołę.

Późniejszy twórca Historii kina w Popielawach stosuje w Inauguracji klasyczną strukturę, w której zamyka opisywane wydarzenia. Film otwierają ujęcia zrealizowane za kulisami. Włodarze uczelni przygotowują się do uroczystości. Nowy Rektor PWSFTviT, Henryk Kluba, po raz pierwszy zakłada gronostaje. W tle zaczyna rozbrzmiewać chóralne wykonanie Gaudeamus Igitur, po raz wtóry pieśń użyta zostanie w finale. Na salę wnoszone są sztandary. Zasadniczą część etiudy stanowią fragmenty przemówień. Kolski próbuje uchwycić ich istotę, by oddać sytuację, w jakiej znajdują się wykładowcy i studenci. Choć w żadnym z nich nie ma mowy wprost o stanie wojennym, to widz bez trudu orientuje się, że sformułowania "rok ubiegły był niezwykle bogaty w wydarzenia" czy "mamy za sobą rok burzliwy i ciężki, a przed sobą okres trudny i pracowity" odnoszą się do sytuacji politycznej w Polsce i dramatów wielu Polaków. Władze uczelni nawiązują do porozumień strajkowych z lutego 1981 oraz do przerwy w pracy Szkoły wywołanej "szczególnymi perypetiami".

Reportaż pozbawiony jest słownego komentarza, stanowią go ujęcia twarzy studentów i wykładowców, jazdy kamery wzdłuż rzędów młodych ludzi. Nie ma na ich ustach uśmiechów, jest skupienie, smutek, niepokój. Łaciński hymn rozpoczynający się od słów "Radujmy się więc" brzmi w Inauguracji szczególnie gorzko. Reportaż Kolskiego jawi się jako swego rodzaju kontynuacja szkolnego dokumentu Małgorzaty Potockiej Odnowa (1980), w którym reżyserka opowiadała o strajku na terenie Szkoły w roku 1980. Inauguracja czytana w tym kontekście zyskuje dodatkowe znaczenia. Uroczystość w niej przedstawiona okazuje się jeszcze bardziej przygnębiająca, a szarość, mimo odświętnych strojów, jeszcze bardziej przygniata.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.