Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Józef Węgrzyn

Józef Węgrzyn - galeria

 
zwiń

 • 1884. 03. 13
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1904. 03. 03
  Debiut teatralny
  w roli Erosa w "Eros i Psyche" w Teatrze Miejskim we Lwowie
 • 1952. 09. 04
  Data śmierci
  Kościan; pochowany na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera 293-IV-5/6)

Wybitny aktor, reżyser i pedagog. W latach 1904-39 występował w teatrach Bydgoszczy, Krakowa, Lwowa, Łodzi, Poznania i Warszawy grając wielkie role i doczekując się pozycji czołowego aktora scen polskich. W lipcu 1939 roku zagrał w sztuce "Genewa" postać wzorowaną na Adolfie Hitlerze co spowodowało, że w grudniu tego samego roku został aresztowany i osadzony w więzieniu na Pawiaku. Po zwolnieniu występował w teatrach jawnych: Złoty Ul, Komedia i Miniatury. Od 1946 roku występował w teatrach bydgoskich, łódzkich i warszawskich, ale ciężka choroba spowodowała, że w 1950 roku ustąpił ze sceny.

Ojciec aktora Mieczysława Węgrzyna.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.05.18 00:40:47
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego