Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Henryk Domański

Henryk Domański

 

  • 1887. 11. 14
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1972. 06. 25
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Starych Powązkach (kwatera 292-6-26)

Aktor. Był subiektem w sklepie z wyrobami rymarskimi. Dorabiał sobie grą na harmonijce ustnej. Do warszawskiego kabaretu artystyczno-literackiego "Momus" zaangażował go Arnold Szyfman. Debiutował tu anonimowo w roku 1909, anonsowany jako "Antek z Powiśla". Następnie występował w kabarecie "Chochlik", a później znów w "Momusie". Podczas I wojny światowej dostał się do niewoli niemieckiej. Po zakończeniu wojny wrócił do Warszawy. Od roku 1919 występował w kabaretach "Argus" i "Czarny Kot". Przez cały okres międzywojenny występował w na wielu scenach warszawskich, w rewiach, kabaretach, a także w kinach, w tzw. nadprogramach. Bardzo często wyjeżdżał z grupą artystów estradowych na występy do innych miast, np. wielokrotnie na Górny Śląsk. W latach 1923-25 był na tournée artystycznym w USA. Po powrocie dalej grał w stolicy, m.in. w rewii "Henio Domański przyjechał!". Podczas II wojny światowej mieszkał w Warszawie; podczas Powstania Warszawskiego na Starówce występował z koncertami w schronach i szpitalach powstańczych, później był w obozie w Oranienburgu. Po zakończeniu wojny znalazł się w Szwecji, gdzie zorganizował półamatorski teatr i wystawił "Krakowskie wesele". W roku 1946 powrócił do Polski. Występował do połowy lat sześćdziesiątych. Ostatnie lata życia spędził w warszawskim Domu Rencisty, gdzie występował jeszcze w organizowanych tam koncertach. Był świetnym aktorem charakterystycznym i wirtuozem gry na harmonijce ustnej, ulubieńcem publiczności warszawskiej. Wniósł na estradę prawdziwy, niestylizowany folklor przedmieść i stworzył typ warszawskiego "andrusa".

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2024.06.10 03:25:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.