Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zygmunt Wiehler

 

  • 1890. 02. 10
    Data urodzenia
    Kraków
  • 1977. 12. 26
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Starych Powązkach (kwatera 287-VI-9/10)

Kompozytor, dyrygent. Kształcił się w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Od 1907 był związany zawodowo z wieloma teatrami w kraju, m. in. w latach 20. i 30. był kierownikiem muzycznym i dyrygentem warszawskich kabaretów (m. in. Qui Pro Quo, Perskie Oko, Morskie Oko). Przygotowywał muzycznie m. in. przedstawienia reżyserowane przez Leona Schillera. W latach 1935-39 był kierownikiem muzycznym Baletu Parnella. W pierwszym roku okupacji (1939-40) grywał na fortepianie w warszawskich kawiarniach, potem (1940-44) dyrygował w jawnych teatrach. Po wojnie działał w teatrach Łodzi i Warszawy. Od końca lat 50. zajął się wyłącznie kompozycją. Napisał ponad tysiąc piosenek, z których wiele stało się przebojami. Komponował też muzykę filmową.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.08.03 00:49:35
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman