Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jerzy Lutowski

 
zwiń

 • 1923. 06. 23
  Data urodzenia
  Lwów; data urodzin nie jest pewna, ta data widnieje w książce "Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny", jest także wyryta na nagrobku pisarza, natomiast słownik "Współcześni polscy pisarze i badacze literatury" podaje datę 23.06.1918 powołując się na ankietę personalną członka ZLP z roku 1951
 • 1952
  Odznaczenie
  Złoty Krzyż Zasługi
 • 1956
  Odznaczenie
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1985. 01. 03
  Data śmierci
  Paryż; podawana jest także data: 4. 01. 1985; pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, kwatera B/21 (5/11).

Dramatopisarz, prozaik i scenarzysta filmowy. W czasie wojny żołnierz AK, brał udział w powstaniu warszawskim. Lekarz z wykształcenia, debiutował w 1945 na łamach "Rzeczypospolitej" jako publicysta. W 1950 opublikował pierwszą sztukę teatralną. W latach 1957-64 kierownik artystyczny WF "Czołówka". Od 1966 pracował w wyuczonym zawodzie w Klinice Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii w Warszawie. Był przewodniczącym Unii Polskich Pisarzy Medyków (1970-75 i od 1980) oraz wiceprezesem Światowej Unii Pisarzy Lekarzy (od 1973). Członek SFP. Był odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

Nagrody indywidualne
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2022.06.13 00:20:42
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman