Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Juliusz Roland

Juliusz Roland - galeria

 
zwiń

 • 1924. 08. 12
  Data urodzenia
  Wejherowo
 • 1952
  Egzamin eksternistyczny
  aktorski
 • 1977. 05. 18
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim

Właściwie: Juliusz Jerzy Konopka.
Aktor. Brał udział w powstaniu warszawskim, potem był wywieziony do Stalagu IV B-Muhlberg; po uwolnieniu w 1945 wyjechał do Włoch, następnie do Wielkiej Brytanii. W 1947 wrócił do Polski. Po zorganizowanym w 1948 konkursie dla lektorów, rozpoczął stałą współpracę z PR. W sezonie 1950/51 zaczął występować jako aktor w Teatrze Nowej Warszawy, 1951/52 w Teatrze Powszechnym. W latach 1952-59 był aktorem Teatru Narodowego, 1955-57 także Współczesnego, a następnie do 1964 Teatru Syrena. Zarówno w teatrach i filmach grał epizody. Od 1963 był etatowym pracownikiem PR, m. in. był lektorem cyklicznych audycji: "Muzyka i aktualności", "Na warszawskiej fali", "Z kraju i ze świata". Występował także w drobnych rolach w teatrze radiowym.

Syn aktora Jerzego Rolanda.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.30 00:53:25
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl