Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Mikołaj Sprudin

 

 • 1923. 10. 01
  Data urodzenia
  Stracza Mała koło Wilna
 • 2015. 01. 24
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na cmentarzu przy ul. 1-go Maja w Giżycku kw. LI, rz. 1, gr. 18

Operator. Pracę w kinematografii rozpoczął w 1941 jako asystent kroniki filmowej Litewskiej SRR w Kownie. W roku 1944 żołnierz V Wileńskiej Brygady AK, podkomendny majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". W latach 1944 internowany w Kałudze. Po powrocie do Polski, od roku 1946 asystent operatora i samodzielny operator PKF. W latach 1948-53 uwięziony; zrehabilitowany powrócił do pracy w kinematografii. W latach 1956-58 studiował na Zaocznych Studiach Operatorskich w PWSF w Łodzi. W 1959 debiutował jako operator filmów fabularnych.

Brat operatora Sergiusza Sprudina i fotografika Dymitra Sprudina.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Nagrody indywidualne
schowaj

 • 1979
  Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji zespołowo
 • 1977
  Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji
 • 1976
  Nagroda Państwowa II stopnia; zespołowo
 • 1976
  Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji zespołowo

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.07.24 00:36:54
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman