Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Anna Chodakowska

Anna Chodakowska

 
zwiń

 • 1920. 03. 30
  Data urodzenia
  Lwów
 • 1937
  Debiut teatralny
  rola Klarysy w "Fircyku w zalotach" Zabłockiego w Teatrach Miejskich we Lwowie
 • 1991. 06. 16
  Data śmierci
  Gdańsk; pochowana na cmentarzu Srebrzysko (rejon X, kwatera KW IV-9-4)

Aktorka. Była słuchaczką PIST w Warszawie. W sezonie 1938/39 była w zespole Teatru Polskiego w Poznaniu. W czasie okupacji występowała w warszawskich teatrach jawnych. Za rolę w antypolskim filmie "Heimkehr" wyrokiem podziemnego trybunału polskiego skazana została na infamię za" uprawianie antypolskiej propagandy połączonej z lżeniem narodu i państwa polskiego". W sezonie 1951/52 występowała w Teatrze Młodego Widza we Wrocławiu, a od 1955 do przejścia na emeryturę (1989) była czołową aktorką Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

W biogramie aktorki opublikowanym w III tomie "Słownika biograficznego teatru polskiego" znajduje się następująca informacja: "Przyjęła propozycję zagrania w niemieckim filmie propagandowym "Heimkehr", ale wkrótce udało się jej z tej produkcji wycofać. Mimo to (zapewne na skutek niesprostowania tej informacji) w 1942 roku przez Kierownictwo Walki Cywilnej AK została skazana na karę infamii".

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2022.05.17 01:56:54
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman