Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Karol Szczeciński

 
zwiń

 • 1911. 10. 14
  Data urodzenia
  Łódź
 • 1953
  Nagroda
  zespołowa Nagroda Państwowa III stopnia dla zespołu Polskiej Kroniki Filmowej "za dotychczasowe osiągnięcia filmowe"
 • 1954
  Odznaczenie
  Złoty Krzyż Zasługi
 • 1975
  Odznaczenie
  Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski z okazji 30-lecia kinematografii w Polsce Ludowej
 • 1995. 06. 09
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej (kwatera T-XI-10-4-8)

Reporter i operator filmowy. Podstaw zawodu fotografa uczył się w szkole zawodowej i w zakładzie fotograficznym brata. Od roku 1937 do wybuchu wojny prowadził własny zakład fotograficzny. W lutym 1945 został pracownikiem Czołówki Filmowej WP, dokumentował m.in. ruiny Warszawy i ekshumacje masowych grobów, proces w Norymberdze, odnalezienie ołtarza Wita Stwosza przez Karola Estreichera, ingres kardynała Augusta Hlonda na metropolię warszawsko-gnieźnieńską. W roku 1947 został operatorem Polskiej Kroniki Filmowej, a następnie także Wytwórni Filmów Dokumentalnych, dla których dokumentował m.in. Wyścigi Pokoju, budowę Pałacu Kultury i Nauki, wydarzenia Października 1956 (wiec z udziałem Władysława Gomułki na Placu Defilad). Jego specjalnością były zdjęcia lotnicze.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.04.16 01:07:14
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman