Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Rudolf Ratschka

 
zwiń

 • 1906. 05. 16
  Data urodzenia
  Lwów
 • 1956
  Egzamin eksternistyczny
  reżyserski
 • 1973. 02. 28
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Cmentarzu Bródnowskim

Aktor, reżyser teatralny, dyrektor teatru. Ukończył szkołę dramatyczną we Lwowie. Działalność sceniczną rozpoczął w 1925 w Łucku. Następnie grał we Lwowie i Warszawie. W czasie wojny nie występował. W 1945 prowadził zorganizowany przez siebie Teatr Objazdowy z siedzibą w Krakowie, potem założył w Świdnicy półamatorski Teatr Miejski i kierował nim do końca 1945. Od 1946 występował w Jeleniej Górze, w sezonie 1947/48 był tam dyrektorem administracyjnym Teatru Miejskiego. W sezonie 1948/49 pracował jako inspicjent w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi, w 1949 objął tę samą funkcję w Teatrze Polskim w Warszawie i sprawował ją do 1971. Grywał sporadycznie epizody. Stale współpracował z PR jako reżyser słuchowisk teatralno-muzycznych, szczególną uwagę poświęcał starym śpiewogrom i wodewilom.

Syn aktora Władysława Ratschki.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1961
  Film fabularny
  Obsada aktorska
 • 1958
  Film fabularny
  Obsada aktorska (lekarz zajmujący się Rysiem i "Kolosem")
 • Reżyseria
  schowaj

 • 1957
  Spektakl telewizyjny
  Reżyseria
 • Asystent reżysera
  schowaj

 • 1938
  Film fabularny
  Asystent reżysera
 • Pomoc techniczna
  schowaj

 • 1937
  Film fabularny
  Pomoc techniczna
2019.12.29 00:56:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego