Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jan Fethke

Również jako: Jean Forge

Jan Fethke

 

  • 1903. 02. 26
    Data urodzenia
    Opole
  • 1980. 12. 16
    Data śmierci
    Berlin Zachodni

Reżyser i scenarzysta. Urodzony w rodzinie polsko-niemieckiej (obywatelstwo polskie posiadał od 1945). Pod koniec lat 20-tych w Berlinie pisał scenariusze i wydawał powieści pod pseudonimem "Jean Forge". Na początku lat 30-tych przeniósł się do Warszawy, gdzie od 1935 współpracował z kinematografią polską, najpierw jako specjalista od scenopisów, następnie jako scenarzysta, a od 1939 reżyser filmów fabularnych. Internowany w 1939; w październiku 1939 podjął współpracę z niemiecką firmą "Film- und Propagandamittel Vertriebsgesellschaft" (FIP) w Warszawie, dla której ukończył własne filmy rozpoczęte przed wybuchem wojny. Następnie przeniósł się do wytwórni "Bavaria" w Monachium, gdzie pracował jako reżyser. W 1944 podczas realizacji filmu dokumentalnego "Praha" został przez gestapo aresztowany i skazany na 4 lata ciężkich robót. W 1945 wrócił do Polski i wznowił współpracę w kinematografią jako scenarzysta i reżyser. W 1961 wyemigrował do Berlina Zachodniego.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2023.12.17 00:56:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.