Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Henryk Vogelfänger

 
zwiń

  • 1904. 10. 04
    Data urodzenia
    Lwów
  • 1937
    Odznaczenie
    Srebrny Krzyż Zasługi
  • 1990. 10. 06
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany w Londynie

Aktor, adwokat. Absolwent VI Gimnazjum im. Staszica we Lwowie. Doktor praw Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, syndyk Gminy Królewskiej Miasta Lwowa. Od 1935 prowadził własną kancelarię adwokacką.
Stały współpracownik lwowskiej Rozgłośni Polskiego Radia, członek zespołu aktorskiego słynnej "Wesołej Lwowskiej Fali" stworzył tam - wraz z Kazimierzem Wajdą - słynny duet "Szczepko i Tońko". Jako Tońko wystąpił w dwóch filmach, pracę nad trzecim: "Serce batiara" przerwał wybuch wojny.
W czasie II wojny światowej członek aktorskiego zespołu Teatralnej Czołówki we Francji, w Anglii i na pierwszych bojowych liniach frontu zachodniego. Żołnierz I Dywizji Pancernej generała Maczka.
Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, był nauczycielem w angielskich szkołach średnich, występował na scenie Teatru Polskiego w Londynie, członek ZASP na Obczyźnie. Do Polski powrócił latem 1989.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

  • 1939
    Piosenka: TYLKO WE LWOWIE - Wykonanie
    Piosenka: DOBRANOC OCZKA ZMRUŻ - Wykonanie
  • 1936
    Piosenka: MY DWAJ OBA CWAJ - Wykonanie
2020.01.01 04:08:06
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.