Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Feliks Rybicki

 
zwiń

 • 1899. 01. 24
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1952
  Nagroda
  Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży
 • 1956
  Nagroda
  Nagroda Polskiegi Radia i ZAiKS-u za twórczość dla dzieci
 • 1956
  Odznaczenie
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1972
  Nagroda
  Nagroda Prezesa Rady Ministrów dla dzieci i młodzieży
 • 1978. 08. 24
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Starych Powązkach (kwatera IV-1-19)

Kompozytor. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie uczył się w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie, w którym studiował kompozycję pod kierunkiem wybitnych muzyków - Romana Statkowskiego, Władysława Maliszewskiego, Emila Młynarskiego, Henryka Melcera. W 1926 r. debiutował jako dyrygent w Filharmonii Warszawskiej, potem przez wiele lat kierował zespołami muzycznymi w teatrach warszawskich i łódzkich oraz wykładał w szkołach. Dzielił się wiedzą i doświadczeniem z działaczami społecznego ruchu muzycznego, zamieszczając na łamach czasopisma "Teatr i Ruch Ludowy" wskazówki i porady dla kierowników orkiestr i chórów wiejskich. Komponował dla filmu, estrady i radia. Podczas okupacji niemieckiej zarabiał na życie grając na fortepianie w warszawskich kawiarniach. Wywieziony w czasie Powstania Warszawskiego do Niemiec, pracował tam jako robotnik w fabryce stali w Schwelm k. Essen. Po wojnie jako pedagog wykładał m. in. dyrygenturę w PWSM w Sopocie. Powróciwszy do Warszawy, kształcił dyrygentów w Studium Muzycznym dla Kapelmistrzów Wojskowych. W 1957 r. został kierownikiem orkiestry i chóru w Państwowym Liceum Muzycznym w Warszawie i pracował w nim do przejścia na emeryturę w 1970.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.11.10 00:30:18
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych