Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Studio Filmów Animowanych (Kraków)

Również jako: Studio Miniatur Filmowych (oddział w Krakowie)

 
zwiń

 • 1966
  Data powstania
  jako filia warszawskiego Studia Miniatur Filmowych
 • 1974. 01. 01
  Data powstania
  jako samodzielna jednostka organizacyjna
 • 1980
  Nagroda
  Nagroda Specjalna Jury za zestaw filmów na IV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Espinho
 • 1984
  Nagroda
  Wyróżnienie Specjalne Jury FICC za zestaw retrospektywny na XXX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen
 • 2001
  Nagroda
  Honorowa "Złota Kreska" za wkład w polską sztukę filmową na VII Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie

Studio Filmów Animowanych w Krakowie powstało jako filia warszawskiego Studia Miniatur Filmowych w 1966 r. Założycielem był Kazimierz Urbański, który do pomocy zaprosił swych najlepszych uczniów z prowadzonej przez siebie w Krakowskiej ASP Pracowni Rysunku Filmowego - Juliana Józefa Antoniszczaka, Ryszarda Czekałę, Jana Januarego Janczaka i Krzysztofa Raynocha. 1 stycznia 1974 r. krakowskie studio uzyskało pełną samodzielność organizacyjną. Wspólną cechą reżyserów Studia jest ich plastyczne wykształcenie oraz opanowanie warsztatu przez praktykę a nie studia filmowe. Stąd w ich filmach wyraźny prymat plastyki, dojrzałej i bogatej, zróżnicowanej, indywidualnej, łączenie dokonań klasycznej animacji z nowymi stricte filmowymi środkami wyrazu. Studio kładzie szczególny nacisk na filmy dla widzów dorosłych, co nie oznacza wcale marginalizowania twórczości dla dzieci. Droga rozwojowa Studia - to zasada finansowania kina autorskiego o wysokich walorach artystycznych przez dobre kino komercyjne. Czółówkę wytwórni opracowali w r. 1984: Krzysztof Kiwerski - rez., scen., oprac. plast. i Tomasz Wolf - zdjęcia. W latach 1966-1996 w Studiu wyprodukowano 270 filmów, które przyniosły twórcom 136 nagród i wyróżnień na festiwalach krajowych i międzynarodowych. (informacje opracowane na podstawie katalogu: Jerzy Armata, Studio Filmów Animowanych w Krakowie. Kraków 1995)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2022.11.16 01:45:27
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency