Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Stanisław Ruszała

 

 • 1920. 04. 28
  Data urodzenia
  Lwów
 • 1995. 09. 08
  Data śmierci
  Londyn

Aktor. Od 1935 grał we lwowskich teatrzykach i rewiach. W 1939 występował u Feliksa Konarskiego (Ref-Rena) w kinoteatrze „Stylowe”. Od grudnia 1939 w tzw. Orkiestrze Kolejarzy (tea-jazzowy zespół Konarskiego). Razem z tym zespołem wstąpił do polskiego wojska po układzie Sikorski-Majski. Dostał przydział do Teatru Żołnierza Polskiego (grającego również pod nazwą Teatr Ref-Rena). Po wojnie osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie występował w teatrach polonijnych oraz brał udział w radiowych kabaretach Mariana Hemara nagrywanych dla Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1946
  Film fabularny
  Obsada aktorska (nie występuje w napisach; informacja pochodzi z biogramu aktora opublikowanego w 3 tomie "Słownika Biograficznego Teatru Polskiego")
 • 1944
  Film dokumentalny - fabularyzowany
  Obsada aktorska (Jóźko; w napisach nazwisko: Ruszał)
2021.02.19 02:05:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor