Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Helena Grossówna

Helena Grossówna - galeria

 
zwiń

 • 1904. 11. 25
  Data urodzenia
  Toruń
 • 1926
  Debiut teatralny
  jako tancerka w toruńskim Teatrze Miejskim
 • 1992
  Nagroda
  "Sylwester" przyznawany aktorom nie mogącym już uprawiać swojego zawodu
 • 1994. 07. 01
  Data śmierci
  Warszawa; pochowana na cmentarzu w Warszawie-Zerzeniu przy ul. Cylichowskiej

Ukończyła szkołę średnią i szkołę baletową w Toruniu. W 1928 r. wyjechała do Paryża, gdzie była uczennicą kursów baletowych M. Krzesińskiej i B. Niżyńskiego. Wzięła też udział w tournee baletowym po Francji i Włoszech. W 1930 r. powróciła do kraju i ponownie występowała w Toruniu, a nastepnie w Bygdoszczy i Poznaniu. Sukces w operetce "Jacht miłości" na deskach poznańskiego Teatru Nowego przyniósł jej angaż do Warszawy i otworzył drogę do kariery filmowej. Grała też od 1935 r. w teatrzykach stołecznych "Cyruliku Warszawskim", "Wielkiej Rewii", "Małym Qui pro Quo" orza w Teatrze Letnim. Podczas okupacji pracowała jako kelnerka, ale sporadycznie pojawiała się w jawnych teatrach. Wzięła udział w Powstaniu Warszawskim, po czym została wywieziona do obozu w Gross-Lubars, a stamtąd do obozu w Oberlangen. Do kraju powróciła w 1946 r. i rozpoczęła pracę w teatrze, najpierw w Krakowie, a następnie w Warszawie. Od 1948 r. do emerytury (1962 r. ) występowała w Teatrze Syrena. ( Źródło : Maśnicki J. , Stepan K. : Pleograf. Kraków 1997 )

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2023.02.03 00:56:12
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych