Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zula Pogorzelska

Zula Pogorzelska

 
zwiń

 • 1898. 08. 14
  Data urodzenia
  Eupatoria, Krym
 • 1919. 05. 07
  Debiut teatralny
  w warszawskim teatrze "Bagatela"
 • 1936. 02. 10
  Data śmierci
  Wilno; pochowana na Starych Powązkach w Warszawie

Właśc. Zofia Pogorzelska.
Aktorka. Uczęszczała do gimnazjum w Eupatorii; jednocześnie pobierała pierwsze lekcje śpiewu i gry aktorskiej u matki. Podczas I wojny światowej odbyła tournée po Krymie z własnym programem artystycznym. W 1918 r. przybyła do Polski. Była gwiazdą teatrów warszawskich: "Qui Pro Quo", "Perskie Oko", "Morskie Oko", "Cyganerii" i innych. W 1934 r. ciężka choroba kręgosłupa zmusiła ją do przerwania kariery; po długotrwałej kuracji zmarła w sanatorium dr. Rosego w Wilnie. Właściwą karierę filmową rozpoczęła jako doświadczona aktorka kabaretowa, jedna z "ulubienic Warszawy". Jednak jej talent znacznie większy ślad pozostawił w dziejach polskiego kabaretu niż filmu. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". Warszawa, 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

 • 1933
  Piosenka: NIE WARTO - Wykonanie
  Piosenka: TO WSZYSTKO UMIEM JA - Wykonanie
2022.03.23 02:58:35
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych