Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MĄŻ I ŻONA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1997. 07. 24
  • Barwny, 59 min

Komedia Aleksandra Fredry (1793-1876), napisana prawdopodobnie w 1821 roku, już w rok później rozpoczęła karierę sceniczną budząc to zachwyt, to oburzenie krytyków, urzeczonych zręcznością intrygi, ale i zgorszonych bujnym i zmysłowym opisem rozluźnienia obyczajów, pędu do używania życia bez skrupułów moralnych, bez zachowywania pozorów. W sto lat po premierze tej frywolnej komedii w teatrze lwowskim pisał Jan Lechoń: "Perlista, pełna odcieni ironii, pełna szyku, poezja kształcona na najlepszych francuskich wzorach, wiersz tak giętki, złe charaktery oddane z takim wdziękiem". Boy w "Obrachunkach fredrowskich" również nie krył zachwytu dla "najwytworniejszej komedii Fredry, olśniewającej mistrzostwem faktury wiersza". Publiczność, nawet ta wybredna, z pobłażliwym dystansem spoglądająca na "poczciwego Fredrę" - piewcę polskości, dla Fredry-ironisty miała wiele uznania. Rozmaite inscenizacje utworu niespełna 30-letniego autora - od tuż powojennej profesora Korzeniowskiego po niedawną Krzysztofa Zaleskiego w Teatrze Powszechnym - odsłaniające erotyczną pikanterię "Męża i żony", długo pozostawały na afiszach.
Hrabia Wacław, wielbiciel wizyt, plotek, kart i miłostek, jest serdecznie znudzony swą sentymentalną żoną Elwirą, najchętniej zajmującą się robótkami w pustym i mrocznym domu. Nie wie, że jego przyjaciel Alfred, cyniczny bawidamek, dotrzymuje Elwirze towarzystwa, zasypuje ją miłosnymi listami i od roku cieszy się jej wzajemnością. Hrabia umizguje się do pokojówki Justysi, zarazem powiernicy swej żony, o czym nie wie Alfred, również cieszący się względami zalotnej subretki. Justysia, uosobienie sprytu i pełnego wdzięku zepsucia, postanawia uporządkować jakoś tę zagmatwaną sytuację pozbywając się Alfreda. Zwierza się więc swej pani ze swojego romansu z jej kochankiem. Głęboko zraniona Elwira robi Alfredowi scenę zazdrości i zabrawszy wszystkie jego listy opuszcza dom. Korzystając z nieobecności małżonki Hrabia Wacław wreszcie może nasycić się wdziękami Justynki, lecz nieoczekiwanie Elwira wraca i zastaje męża z pokojówką in flagranti. Podczas awantury niechcący upuszcza listy kochanka. W ten sposób Hrabia Wacław dowiaduje się, że i jego małżonka nie jest bez winy. Elwira nie chce zdradzić, kto jest autorem bilecików, Hrabia zwierza się Alfredowi, który sugeruje, że listy mogą być własnością Justysi. Wacław odrzuca taką ewentualność - przecież to on zalecał się do pokojówki, i nie podejrzewał, by miał rywala. Na wieść, że Wacław także cieszy się względami Justysi, Alfred w złości gotów jest wyznać przyjacielowi całą prawdę. Ubiega go jednak Elwira. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MĄŻ I ŻONA
Komedia
AutorAleksander Fredro

Patrz także:
schowaj

  • 1955
    Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Bohdan Korzeniewski
  • 1958
    Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Jerzy Hoffmann
  • 1964
    Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Maryna Broniewska
  • 1969
    Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Irena Babel
  • 1973
    Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Bohdan Korzeniewski
  • 1978
    Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Jan Świderski
  • 2016
    Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Jan Englert
2024.06.06 00:42:32
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.