Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKRZYDEŁKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1998
  • Premiera:
    1999. 01. 29
  • Barwny, 32 min

Ubrana w bajkowy kostium groteska o tym, jak strywializowany, zmerkantylizowany świat dorosłych niszczy dziecięcą wrażliwość i bezinteresowność. Autorka napisała tekst mając 13 lat. Opowieść z perspektywy dziecka to nader rzadka w Teatrze TV okazja, by wspólnie zastanowić się nad odmiennością postrzegania świata przez małych i dużych ludzi. Czy wydorośleć to znaczy stracić szansę na inność? Zdarzenia z życia rodzinnego i sąsiedzkiego, pokazane w ujęciu karykaturalnym, tym mocniej prowokują do refleksji i tym bardziej śmieszą.
Dziecko jest ładne i miłe, ale "z tyłu jakieś puchate". Co za wstyd, co za nieszczęście, jak ja się ludziom na oczy pokażę - płacze Mateczka, biada Tatuś, a Wujcio i Stryjek tłumaczą, że ze skrzydłami kariery ani pieniędzy chłopczyk nie zrobi. Stanowczo należy je uciąć. Najpierw jednak trzeba zaspokoić najpilniejsze potrzeby rodziny. Do sklepu przywieźli właśnie różowy papier toaletowy, dorośli wracają obwieszeni rolkami, razem zdobyli 50. Kowalska z pierwszego piętra na pewno tyle nie ma. Świętują triumf przy rodzinnym stole, siorbią herbatę, chrupią paluszki, radio gra wciąż te same skoczne nuty. Nastrój psuje Kowalska, oznajmiając, że właśnie sprawiła sobie nową pralkę, dużą, białą i zagraniczną. Mateczka ze łzami błaga swojego aniołka, by poprosił Bozię, żeby dała im trochę pieniążków - twardych, miękkich, niebieskich, zielonych, wszystko jedno jakich. Dziecko śle do nieba jedno piórko ze swoich skrzydeł, z taką właśnie prośbą. Gwałtowny podmuch otwiera okno i wwiewa do pokoju lawinę banknotów. Mateczka jest tak szczęśliwa, że kupuje synkowi wspaniałe zabawki, duże i drogie - czołg za 200, karabin za 300, pistolet za 400. Dzieci Kowalskiej na pewno takich zabawek nie mają i z pewnością będą mu zazdrościły. Mama zaprasza bandę dzikusów, ale synek nie umie i nie chce bawić się w wojnę. Nie rozumie, co to za zabawa, gdy jeden ciągle jest poszkodowany, a reszta go wyśmiewa. Patrzy też z politowaniem na dorosłych, którzy bawią się wedle własnych wyobrażeń o dziecięcej zabawie. Wreszcie nadchodzi dzień, na który czekają wszystkie dzieci. Chłopiec też cieszy się na myśl o Mikołaju i prezentach, niestety, Tatuś odziera go ze złudzeń tłumacząc, że Mikołaja nie ma. Rodzice ofiarowują malcowi prezenty na miarę własnych aspiracji - pozłacaną klatkę i ptaszka całego w klejnotach oraz kopertę z pieniędzmi, których musi pilnować. Chłopiec nie umie docenić tego, co ma. Dorośli każą mu za karę wyczarować wszystko, co przez niego stracili. Lista rzeczy, które pragną posiadać, jest bardzo długa. W domu przybywa przedmiotów i pieniędzy, ubywa piórek w skrzydełkach. Wreszcie nie ma już skrzydełek. A czy dziecko pozostało jeszcze dzieckiem? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SKRZYDEŁKA
AutorMałgorzata Jokiel

Varia
pokaż

2024.06.06 00:41:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.