Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DISNEYLAND

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1998
 • Premiera:
  1998. 09. 07
 • 70 min

Adaptacja jednej z najbardziej znanych powieści Stanisława Dygata. Filip Zylber przeniósł akcję książki z Krakowa lat sześćdziesiątych do współczesności, nie sprecyzował jednak miejsca, w którym rozgrywają się zdarzenia. Sposób ubierania się oraz wnętrza mieszkań i lokali wywołują skojarzenie z większym miastem. Neonowa barwność scenografii, duże ekrany, na których pojawiają się twarze bohaterów, nadają światu przedstawionemu w spektaklu cechy rzeczywistości z pogranicza jawy i snu. Tłem dla tego, co dzieje się "zawsze i wszędzie", staje się więc swoisty "disneyland". Disneyland dziwny i smutny, podszyty melancholią i gorzką ironią. Głównym bohaterem sztuki jest Marek Arens - młody, utalentowany architekt, odnoszący spore sukcesy zawodowe. Mimo pieniędzy, opinii "gwiazdy" w macierzystej firmie i licznych podbojów erotycznych nie czuje się szczęśliwy. Sprawia wrażenie zagubionego, pozbawionego celu, który nadałby jego życiu sens. Pozornie bezkompromisowy i pewny siebie, równie łatwo bywa cyniczny i romantyczny, zbuntowany i bezradny. "Ni to, ni owo" - mówi o nim Dorota, współpracownica i kochanka. Jednak i z nią Arensa tak naprawdę łączy niewiele. Podobnie jak z Heleną - żoną zwierzchnika. Wszystko zmienia się, gdy na balu przebierańców Marek spotyka tajemniczą dziewczynę, przedstawiającą się jako Jowita. Jest prawie pewny, że właśnie ona stanie się prawdziwą miłością jego życia. Ślubuje to nawet dziewczynie, stojąc wraz z nią nad grobem matki. Nie przewiduje kryjącego się za tą przysięgą tragicznego dla siebie finału. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DISNEYLAND
Powieść
AutorStanisław Dygat

Patrz także:
schowaj

 • 1967
  Film fabularny / Janusz Morgenstern
2024.06.06 00:41:10
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.