Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Stanisław Dygat

Stanisław Dygat - galeria

 
zwiń

  • 1914. 12. 05
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1959
    Odznaczenie
    Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1978. 01. 29
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany w Alei Zasłużonych (grób 66) na Starych Powązkach

Prozaik, felietonista, dramatopisarz, scenarzysta. Jedna z czołowych postaci powojennego życia literackiego.
Po zdaniu matury w 1935 studiował w Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie, a następnie na Politechnice Warszawskiej (architekturę) i Uniwersytecie Warszawskim (filozofię); nie ukończył żadnego z kierunków. Uczestniczył w życiu cyganeryjnym ówczesnej Warszawy, debiutował na łamach prasy w 1938 opowiadaniem "Różowy kajecik". Po kampanii wrześniowej 1939 został internowany jako obywatel francuski i przez kilka miesięcy przebywał w obozie dla cudzoziemców w Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim. Po powrocie do Warszawy związany był z podziemiem kulturalnym. Po wojnie mieszkał kolejno w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i od 1950 w Warszawie. Należał do Związku Literatów Polskich. Był jedną z centralnych postaci życia artystycznego i towarzyskiego stolicy, skupiał wokół siebie liczne grono pisarzy, filmowców, sportowców. W 1964 podpisał "List 34" w obronie wolności słowa, a w 1976 "Memoriał 101" przeciwko zmianom w Konstytucji PRL.
Wydał powieści: "Jezioro Bodeńskie" (1946), "Pożegnania" (1948), "Podróż" (1958), "Disneyland" (1965), "Karnawał" (1968), "Dworzec w Monachium" (1973) oraz kilka zbiorów opowiadań. Współpracował z wieloma czasopismami, m.in. z "Życiem Literackim", "Przeglądem Kulturalnym", "Literaturą", "Polityką". Wielką popularnością cieszyły się jego felietony z cyklu "Rozmyślania przy goleniu". Był współautorem dwóch sztuk teatralnych: "Zamachu" (z Tadeuszem Brezą) i "Nowego Świętoszka" (z Janem Kottem). Przekładał z angielskiego, francuskiego, czeskiego i rosyjskiego, za najważniejsze jego tłumaczenie uchodzi "Wieczór Trzech Króli". Jego książki doczekały się licznych przekładów (m.in. na angielski, francuski, litewski, niemiecki, rosyjski, szwedzki, węgierski) oraz adaptacji filmowych, teatralnych i radiowych.
Wielką i nieskrywaną fascynacją Dygata był film. Pasjonował się Hollywoodem, był znawcą kina amerykańskiego. Publikował w "Filmie" i "Ekranie", przez szereg lat współpracował z kinematografią: był wziętym scenarzystą i twórcą dialogów, kierownikiem literackim Zespołu Filmowego "Iluzjon" (1956-57), głosem doradczym filmowców, okazjonalnie aktorem.

Mąż aktorek Władysławy Nawrockiej i Kaliny Jędrusik, ojciec pisarki Magdy Dygat-Dudzińskiej.

[Marta Dudkowska]

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

Nagrody indywidualne
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.03.13 00:56:35
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.