Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TABU

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1990
 • Premiera:
  1991. 09. 05
 • 79 min

Tuż po ukazaniu się książki w 1965 roku autor tak o niej mówił: "Idzie mi o ukazanie pewnych czynników nadrzędnych, których przyjęcie stawia człowieka wobec systemu zakazów sugerujących wyrzeczenie. W tym sensie, jako sugestia wyrzeczeń, dałaby się funkcja religii i ideologii sprowadzić do wspólnego mianownika: obie konfrontują człowieka z jakimiś formami tabu. Tabu jest różne w różnych epokach, ale zawsze sugeruje wyrzeczenie. Sugeruje, bo prawdziwe motywy tego wyrzeczenia nie są wcale tak przejrzyste..." Trzy opowieści, które składają się na książkę Jacka Bocheńskiego, nie rozwiewają niepewności wobec motywów przyjmowania wyrzeczeń, czyli przestrzegania magicznej nienaruszalności grzesznej tajemnicy tabu. Dotyczą sytuacji, w której tabu zostaje złamane i przekroczone. Mniszka, opuszczająca w czasach Świętej Inkwizycji klasztor, aby zakosztować ziemskiej miłości; zakochana w komuniście Hiszpanka lojalna wobec generała Franco; współczesna kobieta oszukana przez żonatego mężczyznę - opowiadają o miłości, grzechu, nie zaspokojonej żądzy poznania niewiadomego, o słabości i namiętności. Nie są to monologi wewnętrzne; każda z bohaterek dokonuje publicznej spowiedzi, próbując nazwać i opisać to, co się z nią działo podczas przekraczania kręgu zakazów. Telewizyjne "Tabu" jest trzyczęściowym monodramem Ewy Błaszczyk, wcielającej się w postacie kobiet o rozmaitym usposobieniu i temperamencie. Wszystkie noszą to samo imię, Dolores, w którym zawiera się "dolor", ból istnienia. Historia ich życia jakby ta sama. Reżyser telewizyjnego przedstawienia, Jerzy Markuszewski, przed trzydziestu laty przygotował prapremierę prozy Bocheńskiego. Miało to miejsce w warszawskim STS-ie, w roli Dolores wystąpiła wówczas Kalina Jędrusik. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TABU
Powieść
AutorJacek Bocheński

Patrz także:
schowaj

 • 1968
  Spektakl telewizyjny / Jacek Bocheński / Jerzy Markuszewski
2017.02.11 01:24:54
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman