Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LATO W NOHANT

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1972
 • Premiera:
  1972. 01. 10
 • Czarno-biały, 89 min

Próba odtworzenia atmosfery domu baronowej Aurory Dudevant, pisarki znanej w całym ówczesnym świecie pod nazwiskiem George Sand. Sławna literatka przebywa tu w gronie najbliższych: dzieci - Solange i Maurycego, polskiego pianisty Fryderyka Chopina, z którym przed laty wiązało ją coś więcej niż przyjaźń, oraz grona stałych przyjaciół, których wegetacja w mniejszym lub większym stopniu zależy od kaprysów despotycznej pani. Czas upływa im na prawdziwych i udawanych flirtach. Niekiedy jednak niewinny romans przemienia się w prawdziwe uczucie, nie zawsze według scenariusza zaaprobowanego przez gospodynię domu. George Sand - ambitna i pewna swej władzy - nie potrafi dostrzec, że z jej rąk wymyka się pozornie bezwolny i zdany na jej łaskę Chopin. Nie zdaje sobie też sprawy, że wbrew pozorom właśnie on stanowi magnes przyciągający gości do jej domu. W gruncie rzeczy pod maską konwenansów, między synem George Sand a Chopinem toczy się ukryta walka o pierwszeństwo - w walce tej wygrywa uwielbiany przez matkę Maurycy. Chopin postanawia wrócić do Paryża i decyzja ta sprawia, że dom pani George Sand zostaje pozbawiony sensu istnienia. Willa w Nohant pozostaje zwycięskim placem boju dla Maurycego. Jeszcze tylko w momencie odjazdu, kiedy Chopin na pożegnanie zasiada do fortepianu - wszyscy poddają się geniuszowi jego muzyki. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
LATO W NOHANT
Dramat
AutorJarosław Iwaszkiewicz

Patrz także:
schowaj

 • 1963
  Spektakl telewizyjny / Jarosław Iwaszkiewicz / Józef Słotwiński
 • 1980
  Spektakl telewizyjny / Jarosław Iwaszkiewicz / Olga Lipińska
 • 1999
  Spektakl telewizyjny / Jarosław Iwaszkiewicz / Agnieszka Glińska
2020.04.07 00:24:37
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman