Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LATO W NOHANT

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    1999. 10. 18
  • Barwny, 70 min

Upalne lato w domu George Sand w Nohant. Na letnisku przebywają jej dzieci, przyjaciele - i Fryderyk Chopin. Stosunki między nimi są niezwykle pogmatwane, pełne od dawna gromadzonych pretensji, żalu, ale także głęboko skrywanych namiętności. Główną postacią w całej historii jest jednak George Sand. W jej cieniu, pod jej opiekuńczym nadzorem i czujnym, troskliwym okiem rozkwita talent Chopina. Jego muzyka jest w domu wszechobecna. W telewizyjnej inscenizacji dramatu Jarosława Iwaszkiewicza "Lato w Nohant" (1936) zwraca uwagę wnikliwa, psychologiczna obserwacja bohaterów. Zarazem jest to interesujące studium miłości do sztuki - najbardziej egoistycznej i najtrudniejszej formy miłości.
Czasami miłość istnieje tylko po to, aby stać się pretekstem do dzieła sztuki - tłumaczy George Sand pannie de Rosieres, uczennicy Chopina a swojej przyjaciółce. Przyznaje, że zawsze szukała czegoś największego i ostatecznego, lecz za każdym razem doznawała gorzkiego zawodu. Zamiast jednak porzucić swą ofiarę, zaczynała pielęgnować ją jak matka... Chopina także traktuje dzisiaj jako swoje trzecie dziecko. Nie jest zazdrosna o młodą służącą Madeleine, cierpliwie znosi obecność w swoim domu jego polskich przyjaciół. Nie godzi się natomiast, by jej córka poddała się romantycznemu zauroczeniu, miłość do starzejącego się i coraz bardziej chorego geniusza mogłaby przynieść młodej dziewczynie tylko komplikacje i rozczarowania. Zresztą, cóż to za geniusz, cóż jest ta cała jego muzyka - brząkanie na fortepianie, przemijające zjawisko... U boku Solange jej matka widziałaby najchętniej poczciwego Fernanda, syna bogatego sąsiada, a w ostateczności nawet rzeźbiarza Clésingera, do niedawna - swego własnego kochanka. Szczególne nadzieje George Sand wiąże z Maurycym. W sprzyjających okolicznościach jej syn mógłby zostać wybitnym politykiem, na razie musi zadowolić się malarstwem. W żadnym razie jednak dobrze zapowiadający się młodzieniec nie powinien wiązać się z Augustyną, kuzynką i wychowanicą matki, mimo iż ma wobec panny pewne zobowiązania. Dziewczyna jest dobra i poczciwa, ale zbyt uboga, żeby baronowa Aurora Dudevant zgodziła się na taki ślub. Właścicielka Nohant gorąco namawia swoją podopieczną, by lekkomyślnie nie odtrącała zakochanego w niej młodego malarza, Teodora Rousseau. Nie wszystko wszakże układa się po myśli pani Sand. Z niespodziewaną gwałtownością wybucha zadawniona niechęć pomiędzy Maurycym a Chopinem. Fryderyk i George Sand już nie potrafią pokonać dzielących ich rozmaitych przepaści - pomiędzy dwoma tragicznie nie rozumiejącymi się narodami, pomiędzy muzykiem a pisarzem, wreszcie, między mężczyzną a kobietą. Chopin w towarzystwie swego wiernego Jana zamierza opuścić Nohant. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
LATO W NOHANT
Dramat
AutorJarosław Iwaszkiewicz

Patrz także:
schowaj

  • 1963
    Spektakl telewizyjny / Jarosław Iwaszkiewicz / Józef Słotwiński
  • 1972
    Spektakl telewizyjny / Jarosław Iwaszkiewicz / Olga Lipińska
  • 1980
    Spektakl telewizyjny / Jarosław Iwaszkiewicz / Olga Lipińska
  • 2021
    Spektakl telewizyjny / Jarosław Iwaszkiewicz / Kinga Dębska
2024.06.06 00:40:12
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.