Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MARIA, ELŻBIETA, MAŁGORZATA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1985
  • Premiera:
    1985. 07. 15
  • Barwny, 70 min

Sztuka Krzysztofa Choińskiego to rzecz o ko­bietach i adresowana głównie do kobiet. Autor "Otwórz drzwi" podobnie jak w tamtym dramacie, tu także w subtelny sposób analizuje wzajemne stosunki między ludźmi, pozornie banalne i normalne, a w gruncie rzeczy tworzące zamknięty krąg wza­jemnych oskarżeń, nienawiści, rozpaczy. Barierą, która dzie­li bohaterów sztuk Choińskiego, jest samotność i niemożność zrozumienia racji drugiego, często najbliższego, człowieka. W tych egzystencjalnych, ludzkich dramatach utkanych ze spraw codziennych i zdarzeń zwyczajnych, w tym domowym pie­kiełku zgotowanym samym sobie tkwi jednak jakaś nadzieja na odmianę losu. Nadzieją tą jest przełamanie własnego egoizmu, uważniejsze spojrzenie na partnera, przyjście mu z pomocą w najdramatyczniejszym momencie życia.
Akcja sztuki toczy się w niewielkiej kawalerce, której właścicielką jest 52-letnia nauczycielka Maria, osoba samot­na, która życiową pustkę usiłuje wypełnić pracą i obowiązka­mi. Odwiedziny siostry Elżbiety i młodej siostrzenicy Małgo­rzaty są okazją do uświadomienia sobie, jak bardzo, chcąc się od siebie oderwać i odizolować, są sobie nawzajem potrzebne. Elżbieta po odejściu kochającego, lecz zmęczonego napiętą at­mosferą domową męża, całą uwagę skupia na córce, zamęczając ją i dręcząc nadmierną troskliwością. Nie zdaje sobie spra­wy, że pozbawia dziewczynę samodzielności, a odrywając od przyjaciół i ewentualnych kandydatów na męża gotuje jej los człowieka życiowo kalekiego. Maria mimo pozornej oschłości widzi błędy popełnione przez siostrę i usiłuje temu przeciw­działać. Małgorzata dotychczas słaba i bezbronna buntuje się przeciwko zaborczej matce. Chce wyprowadzić się z domu, za­mieszkać sama, rozpocząć życie na własny rachunek. Jednakże okazuje się to niemożliwe, bo chora matka potrzebować będzie opieki i to ze strony zarówno córki, jak i siostry Marii. Ro­le się odwrócą - to Małgorzata stanie się głową i podporą do­mu, a oddana tylko zawodowym sprawom Maria włączy się w życie tych dwóch najbliższych sobie kobiet.
Ta prosta historia jedna z tych, w które obfituje życie każdego z nas opowiedziana jest w sposób lapidarny, w jas­nym, klarownym dialogu, bez wielkich słów i zbytecznych ozdob­ników. "Maria, Elżbieta, Małgorzata", liczyć może na zainte­resowanie, tym bardziej że wiele teatrów poszukuje współczes­nych sztuk z wyrazistymi rolami kobiecymi. [Źródło: "Nowe sztuki"-biuletyn informacyjny Agencji Autorskiej nr 4/83]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MARIA, ELŻBIETA, MAŁGORZATA
AutorKrzysztof Choiński
2017.02.11 01:56:26
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman