Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SĄSIEDZI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1987
  • Premiera:
    1987. 03. 02
  • Barwny, 87 min

Rzadko inscenizowana sztuka Michała Bałuckiego (1837-1901) miała prapremierę w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w 1880 r. Główne role grali wówczas Alojzy Żółkowski syn, uznany za najwybitniejszego polskiego komika, i Wincenty Rapacki, znany z wybitnych ról fredrowskich, molierowskich i szekspirowskich.
W sztukach Bałuckiego z reguły zresztą grywali najwięksi aktorzy, a publiczność tłumnie ściągała do teatru oglądać gwiazdy polskiej sceny i dzieła jednego z najpopularniejszych autorów swojego czasu. Z jego komedii - a napisał ich przeszło 30, w tym najgłośniejsze: "Grube ryby", "Dom otwarty", "Klub kawalerów", "Ciężkie czasy", "Radcy pana radcy"- "powiał na kraj wybuch szczerego śmiechu, który jak potrzebny jest w naszym ponurym życiu, nikt nie wypowie. Tak pisała Eliza Orzeszkowa, dając wyraz powszechnemu odczuciu. Dopiero moderna odsunęła Michała Bałuckiego w cień. Ostro zaatakowali go młodopolscy krytycy, odwróciła się od swego ulubieńca publiczność, aż samobójczy strzał w parku Jordana położył kres udręce.
Dzisiejsza publiczność z niejakim zdziwieniem odkrywa "sporą siłę komiczną" w pogodnych "śtuckach" Bałuckiego. Komedia polityczna "Sąsiedzi", wyszydzająca narodowe przywary politykierstwo, ambicje niewspółmierne do możliwości, lizusostwo, nadmierną skłonność do celebrowania i biesiadowania obnaża też nonsensy polskiej demokracji. Spory przedwyborcze galicyjskiej szlachty sprzed stulecia mogą się wydać współczesnym widzom dziwnie znajome, a niektóre argumenty padające w ferworze dyskusji dziś śmieszą tak samo jak dawniej (np. na propozycję wysunięcia kandydatury prawnika w wyborach jeden z bohaterów powiada: albo to my złodzieje, żebyśmy potrzebowali adwokata na posła?).
Główny bohater Radoszewski to stały bywalec okolicznych bankietów i festynów, hulaka i utracjusz. Szaraczek siedzący na lichej ziemi, który przejada i przepija majątek w towarzystwie sąsiadów, jest dla drobnej szlachty zadającej szyku na odpustach idealnym kandydatem na posła. Piwniczkę ma dobrze zaopatrzoną, wino w jego domu można pić wiadrami, z takim warto trzymać. Zwłaszcza że przyszły pan poseł nie zamęcza swojej klienteli wymyślonymi przez siebie programami na przyszłość, bo ich po prostu nie ma. Nie ma nawet w domu atramentu, by spisać mowę przedwyborczą, bo resztki zeszłorocznego inkaustu, który pozostał po odwiedzającym majątek geometrze, zużył fornal do czernienia butów na wesele.
Wreszcie sprawę bierze w swoje ręce Stasia, córka Radoszewskiego, chcąc wybawić papę z kłopotów związanych z posłowaniem. Gdy pojawia się inny kandydat bogatszy, więc godniejszy - dotychczasowi zwolennicy opuszczają poczciwca, by zawczasu zaskarbić sobie łaski Hrabiego i zająć dogodną pozycję, blisko władzy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SĄSIEDZI
Komedia
AutorMichał Bałucki
2024.06.06 00:52:11
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.