Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PALEC BOŻY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1993. 09. 13
  • Barwny, 90 min

Telewizje całego świata żywiły się jego prozą, tak jak w erze "przedtelewizyjnej" - teatry. Klasycznym przykładem jest głośna "Droga tytoniowa", grana na nowojorskiej scenie przez siedem i pół roku, co jest prawdziwym rekordem w dziejach teatru amerykańskiego. Erskine Caldwell (1903-1987) był jednym z najbardziej poczytnych pisarzy. Na liście "bestsellerów wszechczasów" w Stanach znalazły się trzy jego powieści - "Poletko Pana Boga", "Ziemia tragiczna", "Sługa Boży". Wydał przeszło sześćdziesiąt powieści, sto pięćdziesiąt nowel, kilkanaście tomów reportaży i wspomnień. Łączny nakład jego książek w świecie szacuje się na dziewięćdziesiąt milionów egzemplarzy. Sam autor określał swoją twórczość mianem pamiętnika czasów, w których przyszło mu żyć. "Pisarz nie może być marzycielem biorącym pomysły z nieba lub z powietrza. Musi sam twardo stać na ziemi i pisać o ludziach, którzy po niej chodzą" - mówił podczas swego ostatniego pobytu w Polsce w 1981. Syn pastora, urodzony w stanie Georgia, doskonale znał warunki, w jakich wegetowali mieszkańcy jednego z najuboższych wówczas regionów Ameryki. Opisywał miasteczka, odizolowane jedno od drugiego i od reszty świata, gdzie nawet kaznodzieja zaglądał tylko raz na jakiś czas. I pisał o tym, jak nędzne warunki egzystencji i tradycyjny "duch Południa" wpływają na psychikę ludzi, ich emocje, postawy, dążenia.
Napisana w 1947 powieść "Palec Boży" również podejmuje te problemy, choć w porównaniu z innymi utworami Caldwella jest to proza wyraźnie stonowana, pozbawiona drastyczności. W swojej inscenizacji Teresa Kotlarczyk akcentuje przede wszystkim problemy uniwersalne. W ten sposób opowieść o losach matki i córki staje się raczej przypowieścią - o samotności kobiety, rozpaczliwej walce o prawo do życia piękniejszego i mądrzejszego. Spektakl zrealizowano w naturalnych wnętrzach i plenerach, które nie próbują nawet "udawać" Georgii. Najważniejsze jest to, co dzieje się pomiędzy ludźmi i w ich świadomości. Bohaterki usiłują wyrwać się z przeklętego kręgu biedy i nienawiści. Molly Bowser chce za wszelką cenę uchronić córkę przed losem, który był jej udziałem. Uciec chociażby przed złymi językami sąsiadów, którzy nie mogą jej zapomnieć błędów młodości. Molly w interpretacji Anny Dymnej to postać ogromnie ciekawa. Jest kobieca, ciepła, a jednocześnie twarda - nie poddaje się łatwo przeciwnościom losu ani wrogości otoczenia. Jej córkę Lilly gra Maria Peszek, studentka krakowskiej szkoły teatralnej, a prywatnie - córka Jana Peszka, który w tej inscenizacji wcielił się w postać włóczykija i obdartusa Jethro, "niebieskiego ptaka" o wielkim uroku osobistym. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PALEC BOŻY
Powieść
AutorErskine Caldwell
PrzekładWanda Piotrowska
PrzekładKazimierz Piotrowski

Nagrody
schowaj

  • 1994
    Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej-Nagroda za najlepszą rolę kobiecą
  • 1994
    Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej-Nagroda za najlepszą rolę męską
2024.06.06 00:47:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.