Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIERSZCZ ZA KOMINEM

  • Podtytuł: BAJKA O DOMOWYM OGNISKU
  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 12. 23
  • Barwny, 60 min

"Opowieść wigilijna" i "Świerszcz za kominem" to najbardziej znane utwory z cyklu tzw. opowieści gwiazdkowych Karola Dickensa (1812-70). Obie powstały podczas podróży powieściopisarza po kontynencie, ale są ogromnie "angielskie" w klimacie, przesycone dickensowskim optymizmem, serdecznością, radością dzielenia się z innymi swoją dolą i niedolą.
Szczęśliwe dni w domu państwa Peerybingle odmierza stary zegar, imbryk mruczący na kuchni i świerszcz za kominem. Jego ćwierkanie towarzyszyło Mary od pierwszego wieczoru, gdy John przywiózł ją do nowego domu, blisko rok temu. Rozweselało i dodawało otuchy, że dużo starszy mąż pokocha ją tak, jak tego pragnęła młoda, naiwna dziewczyna. Oboje żywią serdeczną przyjaźń dla biednego Kaleba i jego niewidomej córki Berty. Życzliwie traktują nawet niesympatycznego pana Tackletona, handlarza zabawek. Mary jest trochę zasmucona wiadomością, że zgryźliwy staruch ma poślubić jej przyjaciółkę z panieńskich lat, młodziutką May Fielding. Dziewczyna zdecydowała się jednak na ten krok, bo straciła już nadzieję, że kiedyś powróci jej ukochany Edward, syn starego Kaleba, zaginiony bez wieści w Ameryce Południowej. Nieoczekiwanie w domu Peerybingle'ów pojawia się tajemniczy Nieznajomy. Wkrótce John dowiaduje się, że pod postacią starca ukrywa się piękny młodzieniec. Zrozpaczony mąż postanawia dać żonie największy dowód swojej miłości - uwolnić ją od męki niedobranego małżeństwa. Ale przecież świerszcz za kominem czuwa i nie dopuści, by ktokolwiek z tych ludzi prostych i serdecznych pozostał nieszczęśliwy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŚWIERSZCZ ZA KOMINEM
Opowiadanie
ReżyseriaCharles Dickens
PrzekładKrystyna Tarnowska

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2023.01.18 00:18:18
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor