Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKIZ

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1977
 • Premiera:
  1977. 10. 10
 • Barwny, 84 min

"Skiz", choć nie należy do najczęściej grywanych sztuk Gabrieli Zapolskiej, wciąż zachwyca lekkością stylu, komizmu i dialogu, połączoną z psychologiczną przenikliwością i znakomitym, pełnym realizmu, zindywidualizowaniem postaci. Ukończony wiosną 1908 roku, już na jesieni miał prapremierę w Teatrze Rozmaitości. Recenzje zebrał takie jak nazwa teatru, lecz dominowały te pozytywne. Niewątpliwie "Skizowi" najbliżej do ducha komedii francuskich, igrających (z wdziękiem) z kanonami moralności, czarujących subtelnym dowcipem, intrygujących celnością obyczajowych obserwacji. Inscenizacja Olgi Lipińskiej, choć dość klasyczna, wydobywa wszystkie zalety tekstu, a aktorstwo czwórki wykonawców jest najwyższej próby.
Akcja "Skizu" toczy się gdzieś na polskiej prowincji, w bogatym majątku ziemskim. Zarządza nim małżeństwo z dwuletnim stażem - Wituś i Muszka, która wszakże - ku niezadowoleniu małżonka - jeszcze nie w pełni wdrożyła się do prac gospodarskich. W majątku goszczą od pewnego czasu Tolo i Lulu, para znacznie dłużej żyjąca w małżeńskim stadle. Tolo, w przeciwieństwie do Witusia, nie ma nabożeństwa do stajni i obory. Majątek wypuścił w dzierżawę, a życie spędza na podróżach, kuracjach i innych rozrywkach. Nieco znudzony połowicą, nie znajdujący wspólnego języka z Witusiem, całą uwagę poświęca jego żonie - powabnej i niezbyt rozgarniętej Muszce. Natura podstarzałego lowelasa podpowiada mu, że ta dwudziestoletnia, niedoświadczona dziewczyna łatwo da się złapać na jego zalatujące zwietrzałą galanterią zaloty. I rzeczywiście, Muszka, początkowo zakłopotana, coraz chętniej słucha wymuskanych komplementów Tola. A ten poczyna sobie coraz śmielej. Wówczas niespodziewanie Lulu przyłapuje ich niemal na gorącym uczynku. Kiedy Tolo oddala się, uspokaja zmieszaną Muszkę i wręcz zachęca ją do flirtu z własnym mężem. Lulu traktuje Muszkę w sposób życzliwie protekcjonalny. Sądzi, że miłość to tylko gra, a najważniejszą kartę, tytułowego skiza, ma właśnie ona. Kiedy zajdzie potrzeba użyje jej, odzyskując pełnię kontroli nad zapatrzonym w siebie Tolem.
A tymczasem, niejako dla przeciwwagi, zaczyna kokietować Witusia, który nagle dostrzega w niej swój ideał kobiety - nieskomplikowanej, pogodnej i zbudowanej niczym rasowa klacz. Miłosne gierki toczone przez bohaterów wymykają się jednak spod kontroli. W ospałej, "pozbawionej temperamentu" Muszce budzi się demon. Po namiętnej nocy z Tolem gotowa jest na każde szaleństwo. Zdradzoną Lulu nieoczekiwanie opuszcza pewność siebie. Wobec wyznania Tola, że "mężczyzna jest młody, dopóki jest kochany" czuje się zupełnie bezradna. Tymczasem Wituś, uważający się za męża idealnego, coraz natarczywiej adoruje Lulu. Niespodziewanie podsuwa jej rozwiązanie problemu: "Na złamane serce najlepsze lekarstwo to koń i rozpusta". W efekcie Lulu nagle odkrywa, że kobieta jest młoda, dopóki ktoś jej pożąda. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SKIZ
Komedia
AutorGabriela Zapolska

Patrz także:
schowaj

 • 1964
  Spektakl telewizyjny / Gabriela Zapolska / Józef Słotwiński
 • 2000
  Spektakl telewizyjny / Gabriela Zapolska / Gustaw Holoubek
2018.02.15 23:40:27
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman