Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAN HUCZEK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1998. 02. 20
  • 36 min

Telewizyjna adaptacja bardzo popularnej w Finlandii powieści, tłumaczonej na kilkanaście języków (polskie wydanie ukazało się w 1984 r.). Poetycka baśń o Panu Huczku, który z racji swej profesji zajmuje się czarami i straszeniem, choć nie bardzo mu się to udaje, to opowieść przekorna i przewrotna - pokazuje to, co brzydkie, jako piękne, a to co groźne, wręcz przerażające, jako śmieszne. Pan Huczek, który straszy zwierzęta i ludzi jedynie z poczucia obowiązku, jest postacią tyleż wzruszającą w swej bezradności, co groteskową. Sam bezbronny w zderzeniu z rzeczywistością, innym pomaga uwierzyć, że świat można oswoić, że może istnieć i zdarzyć się wszystko, co tylko sobie wyobrazimy. Najłatwiej Pan Huczek znajduje wspólny język z dziećmi. Dziewczynka, która do poduszki czyta mrożące krew w żyłach opowieści albo historie o duchach, nic a nic się nie boi, gdy Pan Huczek próbuje ją przestraszyć. Zdesperowany czarodziej studiuje 1001 sposobów straszenia ludzi, gorliwie trenuje różne metody czarowania, korzystając nawet z podpowiedzi dziadka z portretu, ale w efekcie świat staje się jeszcze piękniejszy, barwniejszy i bardziej zabawny. Pan Huczek potrafi zimą wyczarować kwitnący ogród w pokoju, kawałek kijka przemienić w ptaka albo wyleczyć drzewo, tak że nawet nagie gałązki rodzą piękne, kolorowe owoce. Biedni są ludzie, którzy nie potrafią leczyć swoich drzew, zauważa czarodziej. Współczuje wszystkim, którzy nie mogą wyczarować niczego w wyobraźni, gdy ogarnie ich smutek czy strach w ciemności, nie mają czasu usiąść na chwilę pod rozgwieżdżonym niebem i pożeglować w myślach gdzieś po wszechświecie. Pan Huczek, sportretowany w serii scen (opatrzonych odrębnymi tytułami), w rozmaitych sytuacjach, na własnym przykładzie pokazuje, jak uporać się z problemami, z którymi tak często borykają się dzieci i dorośli. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PAN HUCZEK
AutorHannu Makela
PrzekładJoanna Trzcińska-Mejor
2022.03.26 00:08:00
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor