Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ORSZA NIE JEST GORSZA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Reportaż
 • 31 min

We wrześniu 1514 roku pod Orszą stanęły naprzeciw siebie armie Rusi Moskiewskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, któremu wsparcia udzieliły wojska polskie. Z tego starcia o wschodnie granice Księstwa wyszło ono zwycięsko. Wydarzenie to nie istnieje ani w polskiej, ani w rosyjskiej historiografii. Przez 400 lat nie mógł też powstać jego zapis historyczny. Pamięć o nim zachowali jednak Białorusini i opiewają bitwę, przywołując stare pieśni. Przypomnienie bitwy autor filmu wykorzystuje jako pretekst do pokazania niełatwej drogi polskich Białorusinów do odzyskania i utrzymania swej świadomości narodowej. Obraz ich życia, w którym ogromne znaczenie ma kultywowanie własnego języka i dawnych tradycji, zderza z obrazem dzisiejszej, przez dwieście lat rusyfikowanej Białorusi, gdzie ledwie 20 procent ludności marzy o odzyskaniu niezależności od Moskwy i dąży do odrębności kulturowej. O tych trudnych, momentami tragicznych zjawiskach mówią w filmie polscy Białorusini: historyk Oleg Łotyszonek, nauczyciel Eugeniusz Wappa, literat Sokrat Janowicz, publicysta Doroteusz Fionk, dziennikarka Hanna Kondratiuk-Świerubska i uczeń Tomasz Sajewicz. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:58:25
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych