Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLSKA W IMPERIUM GRU I KGB

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • 48 min

Wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej na teren Polski rozpoczęło się organizowanie komunistycznych struktur władzy. Rządy objęli ludzie wybrani przez Kreml, wśród nich polscy komuniści -agenci NKWD. Rozpoczęto też budowanie, według sowieckich wzorów, aparatu bezpieczeństwa, który miał pomóc formacjom NKWD i oddziałom kontrwywiadu Smiersz w spacyfikowaniu Polski. W 1945 roku w powiatowych i wojewódzkich Urzędach Bezpieczeństwa oraz w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego pracowało ponad 300 radzieckich doradców. Kadry polskie, 200 osób, przeszkolono na kursach NKWD w Kujbyszewie. Ponadto kilkaset kluczowych etatów zarezerwowano dla obywateli ZSRR. Do jesieni 1946 roku całe dowództwo i sztab Wojska Polskiego stanowili oficerowie radzieccy. Film dowodzi, że od 1944 roku NKWD i GRU były na terenie naszego kraju wszechwładne, a wpływy agentów radzieckiej policji politycznej i kontrwywiadu nie skończyły się w 1989 roku. Realizowano go wprawdzie w sytuacji, kiedy archiwa były nadal niedostępne. Zdobywane różnymi sposobami dokumenty pozwalały jednak odsłonić niektóre tajemnice przeszłości. O działaniu służb wywiadu wojskowego i cywilnego ZSRR i Rosji na terenie Polski mówią w filmie: Władimir Bukowski - mieszkający na Zachodzie rosyjski opozycjonista, który w 1992 roku, na zaproszenie Borysa Jelcyna, był ekspertem Sądu Konstytucyjnego oceniającego legalność rozwiązania KPZR i przez 6 miesięcy miał dostęp do radzieckich archiwów; Władimir Rezun - agent GRU, który po ucieczce na Zachód przybrał nazwisko Wiktor Suworow; Oleg Gordijewski - człowiek, który przez 10 lat działał jako podwójny agent, a z ZSRR uciekł wywieziony w bagażniku samochodu; Nigel West - poseł brytyjskiego parlamentu, członek komisji kontroli służb specjalnych; Joachim Gauck - szef archiwum Stasi po byłej NRD; Henryk Piecuch - były pułkownik Wojsk Ochrony Pogranicza, redaktor miesięcznika "Granica"; Janusz Onyszkiewicz - i minister MON oraz Krzysztof Kozłowski i Antoni Macierewicz - byli ministrowie MSW. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:56:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych