Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Mirosław Chojecki

 
zwiń

  • 1949. 09. 01
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1974
    Wykształcenie - rok ukończenia studiów
    Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego
  • 2006
    Odznaczenie
    Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • 2022
    Nagroda
    "Platynowy Opornik" za całokształt twórczości na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni
  • 2022
    Odznaczenie
    Order Orła Białego
  • 2023
    Odznaczenie
    Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Scenarzysta i producent filmów dokumentalnych, wydawca. Działacz opozycyjny w PRL.
W 1976 współorganizator Komitetu Obrony Robotników, odpowiedzialny za powielanie "Komunikatu KOR" i "Biuletynu Informacyjnego KOR". Twórca działającej od roku 1977 Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa", największego wydawnictwa działającego poza cenzurą. W latach 1981-1990 przebywał we Francji, gdzie m.in. wydawał miesięcznik "Kontakt" i produkował filmy poświęcone najnowszej historii Polski. Po powrocie do kraju współtworzył pierwszą komercyjną stację telewizyjną NTW, założył Grupę Filmową "Kontakt". Był m.in. doradcą ministra kultury. Inicjator powstania Stowarzyszenia Wolnego Słowa, w latach 2002-2008 pełnił funkcję prezesa stowarzyszenia, od roku 2008 jest jego prezesem honorowym. Dyrektor, organizowanego w latach 2004-2019, Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" w Warszawie.

Brat kierownika produkcji Sławomira Chojeckiego.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Nagrody indywidualne
schowaj

  • 2023
    Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków") I Nagroda "Polacy Polakom innych narodowości"
    za prace o pomocy Polakom żydowskiego pochodzenia
    uzasadnienie jury: "Film ten ukazuje mało dotąd znany, w PRL skazany na zapomnienie, element historii getta w Warszawie w okresie okupacji hitlerowskiej. Otóż poza Żydowską Organizacja Bojową , o której w PRL mówiono sporo, istniała też w getcie organizacja o nazwie Żydowski Związek Wojskowy, której członkowie także uczestniczyli w powstaniu w getcie. Historia ŻŻW , w filmie Jolanty Kessler skrupulatnie i z wielkim nakładem pracy dokumentacyjnej odtworzona, była mniej liczna ale lepiej uzbrojona niż Żydowska Organizacja Bojowa. Lepsze uzbrojenie było efektem bliskiej współpracy z polską Armią Krajową , czemu sprzyjał fakt, że w szeregach ŻZW znajdowało się wielu żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego, często o sanacyjnych i prawicowych sympatiach politycznych , podkreślających swoje przywiązanie do Państwa Polskiego . Widomym tego znakiem było wywieszenie podczas Powstania w Getcie Warszawskim przez bojowców ŻZW dwu flag: białoczerwonej - polskiej oraz białoniebieskiej - żydowskiej, syjonistycznej. Do tych dwu flag odnosi się tytuł filmu Jolanty Kessler, która przywraca społecznej pamięci historię żydowskich bojowników akcentujących swoje przywiązanie do Polski, którzy czuli się jednocześnie Żydami i Polakami , polskimi patriotami. Ma to istotny istotny walor moralny i patriotyczny. Film został profesjonalnie zrealizowany i dobrze, z dużym zainteresowaniem się go ogląda, skłania tez do głębszych przemyśleń na kwestią tożsamości narodowej."
  • 2020
    Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków") III Nagroda
    w kategorii: Filmy Fabularne i Dokumenty Fabularyzowane
  • 2018
    Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków") III Nagroda
    w kategorii: Filmy i programy edukacyjne
  • 2017
    Warszawa (Festiwal Filmów Emigracyjnych "Emigra") Nagroda za film dokumentalny
    za "muzyczny obraz stanowiący kompendium wiedzy o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego"
  • 2017
    Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków") I Nagroda
    w kategorii: Filmy dokumentalne
  • 2016
    Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków") II Nagroda
    w kategorii: Filmy dokumentalne
  • 2016
    Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków") III Nagroda
    w kategorii: Filmy fabularne i dokumenty fabularyzowane
  • 2016
    Radom (Festiwalu Filmów "Czerwiec 76") Grand Prix
  • 2014
    Częstochowa (Polonijny Festiwal Multimedialny "Polskie ojczyzny") I Nagroda w kategorii: Film dokumentalny
  • 2014
    Częstochowa (Polonijny Festiwal Multimedialny "Polskie ojczyzny") I Nagroda w kategorii: Programy telewizyjne i edukacyjne
  • 2014
    Częstochowa (Polonijny Festiwal Multimedialny "Polskie ojczyzny") III Nagroda w kategorii: Programy telewizyjne i edukacyjne
  • 2013
    Radom (Festiwalu Filmów "Czerwiec 76") Nagroda
  • 2009
    Częstochowa (Polonijny Festiwal Multimedialny "Polskie ojczyzny") III Nagroda w kategorii: Filmy dokumentalne
  • 1999
    Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych) Nagroda Specjalna "Brązowy Lajkonik"

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.08.19 01:13:11
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.