Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HAŚKA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • 30 min

Nie jest to biografia poetki, lecz opowieść o Halinie Poświatowskiej - dziewczynce, dziewczynie, młodej kobiecie. Aktorka Dorota Landowska, przygotowując wybór jej wierszy na scenę, dociera do bliskich i przyjaciół Haśki, by dowiedzieć się, jaki jej obraz pozostał w ich pamięci. Jedzie więc śladem poetki do jej rodzinnej Częstochowy i ukochanego Krakowa, odwiedza miejsca, w których bywała. Rozmawia z bratem Poświatowskiej Zbigniewem Mygą, jej przyjaciółmi i znajomymi: Ludmiłą Waluszewską, Leopoldem Zgodą, Janem Adamskim, Ryszardem Kłysiem i Beatą Szymańską-Aleksandrowicz. Rozmowy te przeplata recytacją fragmentów "Opowieści dla Przyjaciela", "Jestem Julią" i "Wiecznego finału", by na koniec spytać Zofię Kucównę, jaki w jej odczuciu jest dziś odbiór tych wierszy i czy są one nadal czytane, czego sprawdzianem mogą być wybory dokonywane przezkandydatów do warszawskiej PWST. Jaka więc była Haśka - w domu, szpitalu, na studiach i po nich? Ciężko chora, od dzieciństwa. Obdarzona talentem, który już wtedy się objawił. Była wielką indywidualnością. Piękna, inteligentna i mądra. Starała się żyć normalnie, pełnią życia, lecz wiedziała, że nosi na sobie stygmat przedwczesnej śmierci. Szkoda jej było czasu na głupie rozmowy. Ukończyła studia filozoficzne, wybrała jednak poezję. Ciągle pisała, jakby w gorączkowym pośpiechu, z ogromną szczerością odsłaniając stany swego ducha - radości życia i miłosnych uniesień, tak bardzo niewskazanych dla jej chorego serca. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:55:00
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman