Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIAT LUNY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 52 min

Nigdy nie nosiła munduru. Zawsze starannie ubrana. Używała doskonałych perfum. Kochała muzykę. W odróżnieniu od wielu swych kolegów była wykształcona. Uzyskała doktorat z filozofii. Studiowała na Sorbonie, a podczas pobytu w Paryżu była - co wielu zapewne przyjmie z zaskoczeniem - modelką Picassa. I pomyśleć, że nazwisko takiej kobiety swego czasu budziło w ludziach lęk. Po mężu Bristigerowa przybierała kolejno różne imiona. Także - Luna. Ktoś mówił, że to dlatego, iż jak księżyc świeciła odbitym światłem Stalina. Urodziła się jednak jako Julia Prajs w 1902 roku w Stryju, w rodzinie żydowskiej. W latach 20. działała w Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy, potem w Związku Patriotów Polskich. Posłowała z listy PPR do Krajowej Rady Narodowej. W 1945 roku stała się jedną z najważniejszych osobistości w kraju. Objęła wówczas V Departament w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, który zajmował się niemal wszystkimi dziedzinami życia Polski Ludowej: partiami politycznymi, związkami zawodowymi, kulturą, oświatą, nauką, młodzieżą, Kościołem. Nadzorowała operacyjne działania resortu przy aresztowaniu prymasa Wyszyńskiego i desygnowaniu biskupa Klepacza na przewodniczącego Konferencji Episkopatu. Reżyserowała procesy przeciwko opozycji i księżom. W 1956 roku płk Julia Bristigerowa odeszła z MBP i aparatu partyjnego. Dzięki decyzji Władysława Gomułki nie stanęła przed sądem jak inni wysocy funkcjonariusze bezpieki. Zaczęła parać się piórem. W latach 60. pod panieńskim nazwiskiem publikowała powieści i zbiory opowiadań. Zmarła w 1975 roku. Film prezentuje sylwetkę Julii Bristigerowej, a zarazem pokazuje okres stalinizmu w Polsce. O Lunie, jej życiu, cechach charakteru, metodach działania i jej czasach opowiadają przed kamerą: płk Henryk Piecuch, Zygmunt Kałużyński, Włodzimierz Sokorski, prof. Andrzej Paczkowski, Kazimierz Koźniewski, Jan Nowak- Jeziorański, Włodzimierz Rekłajtis i Krzysztof Kozłowski. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.02.04 00:22:57
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency