Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POMNIK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1985
  • Barwny + czarno-biały, 35 mm, 16 mm, 343 m, 11 min
    W napisach brak nazwisk twórców filmu.

Film poświęcony ludziom, których działalność stała się motywem do budowy pomnika"Poległym w służbie i obronie władzy ludowej". Refleksjom twórcy monumentu, artysty rzeźbiarza, prof. Bogdana Chmielewskiego, towarzyszą liczne fragmenty archiwalnych kronik, przywołujące pamięć tragicznych powojennych lat. Faszystowskie bandy Narodowych Sił Zbrojnych, podszywające się pod AK, wydały bezwzględną walkę nowo powstającej władzy. Z ich rąk zginęły tysiące ludzi, popierających tę władzę. Niektóre zbrodnicze grupy ujawniały się, niektóre likwidowano, wielu członków NSZ ujęto i osadzono w więzieniach. Terror opozycji trwał jednak kilka lat, uniemożliwiając normalne działanie na wielu terenach kraju. Kulminacją działań band był skrytobójczy mord dokonany na gen. Świerczewskim-Walterze w marcu 1947 r. W krwawych, skrytobójczych walkach trwających do 1950 r. poległo 32 tys. ludzi - funkcjonariuszy państwowych, działaczy, żołnierzy i osób cywilnych. O tej krwawej ofierze przypomina monumentalny pomnik, wzniesiony w jednym z centralnych punktów Warszawy. (FSP, 1986/6; sygn. BS)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:30:25
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego